Pohotovosť: 0901 787 808 (viac info)
BA 02 / 3211 4644 • PP 052 / 3211 351 • KE 055 / 6424 848 • 052 / 4317 385

Mýty o laserových operáciách očí

Mýty o laserových operáciách očí
5. apríla 2018 Admin Veselý

Mýty o laserových operáciách očí

Ak človek premýšľa nad riešením svojho zdravotného problému, natrafí na množstvo informácií, ktoré však nemusia byť pravdivé. Pripravili sme pre vás vysvetlenie siedmich bežných mýtov týkajúcich sa laserových operácií očí, ktoré sú stále viac vyhľadávané.

1. Zákrok je bolestivý

Na internete sa môžete dočítať, že laserová operácia očí veľmi bolí. Skutočnosť je však našťastie iná. Moderné technológie bleskovo napredujú aj v oblasti očnej mikrochirurgie. Ani v minulosti síce laserové zákroky neboleli, no pacient sa musel po zákroku zotavovať niekoľko dní, ktoré boli spojené s bolestivosťou. Dnes sa môže už na druhý deň pohodlne zaradiť späť do každodenného života – môžete šoférovať, pracovať, ísť do kina a podobne. Vďaka moderným femtosekundovým laserom sú dnes operácie očí na odstránenie dioptrií bezbolestné počas samotného zákroku a aj počas naozaj krátkej doby hojenia. Celkovo sú operácie očí vykonávané femtosekundovým laserom považované za jedny z najkomfortnejších operačných zákrokov vôbec. Samozrejme, stále na trhu nájdete aj tie staršie laserové zákroky s bolestivým obdobím hojenia po zákroku.

2. Je to len dočasné riešenie

Je iba minimálna šanca, že by sa vám problémy so zrakom, ktoré ste mali pred operáciou, vrátili len pár mesiacov po nej. Zmeny získané operáciou sú trvalé. Ľudské oko sa však vekom mení a vyvíja, a to vplýva na zrak. Ak sa vplyvom týchto zmien objavia opäť zrakové problémy, dajú sa opäť jednoducho vyriešiť. Vo všeobecnosti však platí, že laserová operácia je riešením problémov so zrakom na dlhé obdobie.

3. Ak sa operácia nepodarí, hrozí oslepnutie

Strata zraku je veľmi nepravdepodobná. Napríklad, tzv. operácia iLasik je doposiaľ najbezpečnejší a najpresnejší laserový zákrok na trhu. Na celom svete bolo laserových zákrokov úspešne vykonaných už vyše 31,4 milióna. Je to unikátna technológia certifikovaná samotnou vesmírnou agentúrou NASA, čo znamená, že spĺňa aj tie najprísnejšie bezpečnostné kritéria. „A keďže práve austronauti sú tí, ktorí musia mať svoj zrak úplne bezchybný, môžete si byť istí, že so zákrokom iLASIK absolvujete to najlepšie riešenie, aké je momentálne celosvetovo dostupné“, vysvetľuje MUDr. Pavol Veselý z VESELY Očná Klinika, ktorá ako jediná túto technológiu na Slovensku používa.

4. Operácia rieši len krátkozrakosť

Laserová operácia očí pomôže pacientom trpiacim krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou či astigmatizmom. Diagnóza a anamnéza každého pacienta je špecifická, čo si vyžaduje  individuálny prístup. Je dôležité vybrať si očnú kliniku poskytujúcu naozaj široké spektrum operačných zákrokov, aby vám odborníci poskytli najlepšie riešenie vášho individuálneho problému so zrakom. Ešte pred samotným vyšetrením môžete na niektorých pracoviskách dokonca absolvovať bezplatnú konzultáciu priamo s lekárom, aby ste sa dozvedeli základné informácie o nasledujúcom priebehu. Počas predoperačného vyšetrenia vám následne lekár odporučí konkrétny zákrok, ktorý vás zbaví okuliarov.

5. Môžu si ju dovoliť len bohatí

Medicína napreduje a aj moderné zákroky sú čoraz dostupnejšie, preto na ne dnes už nemusíte šetriť celé roky. Treba len vedieť, na koho sa obrátiť. „Na našej klinike zastávame názor, že zdravý zrak by mal byť dostupný pre každého. Preto sa našim pacientom snažíme vyjsť maximálne v ústrety,“ vysvetľuje MUDr. Pavol Veselý z VESELY Očná Klinika filozofiu ich pracovísk. Ak ste v rodine alebo medzi kamarátmi viacerí, ktorí chcete podstúpiť laserový zákrok, môžete využiť skupinovú zľavu, vďaka ktorej dokážete ušetriť až 727 € z toho najlepšieho poskytovaného zákroku iLASIK. Alebo chcete radšej zákrok splácať postupne? Nie je problém. Dnes už máte možnosť laserovú operáciu očí dokonca uhradiť aj na splátky s nulovým úrokom. Pacienti sa dokonca môžu na zákrok odviezť zadarmo alebo si vedia dať uhradiť cestu na zákrok.

6. Zotavovanie zo zákroku trvá dlhý čas

„Celková dĺžka rekonvalescencie závisí od konkrétneho laserového zákroku,” objasňuje odborník na laserové operácie MUDr. Pavol Veselý. Zatiaľ, čo pri tých starších metódach musel pacient zostať doma aj pár dní, pri moderných metódach tomu už tak nie je. Pri takzvaných podpovrchových zákrokoch, ako je FemtoLASIK a iLASIK, sa oko hojí kratšie a už pár minút po zákroku ste schopní pozorovať svet bez okuliarov či kontaktných šošoviek. Vďaka súčasným technológiám nebudete pociťovať bolesť ani v pooperačnom období a doba hojenia je kratšia než 24 hodín. Môžete sa tak veľmi rýchlo pokojne vrátiť do práce a ostaným bežným koníčkom a užívať si všetko, ako predtým, ale konečne bez okuliarov.

7. Laserová operácia očí je len pre mladých

Ideálny vek na podstúpenie zákroku je medzi 18. a 42. rokom života. Do veku 18 rokov je oko stále vo vývoji a zrak sa môže ešte meniť, preto sa operácia odporúča až vtedy, keď je zrak stabilizovaný. Na druhej strane, v strednom veku by laserový zákrok už nepriniesol optimálny výsledok. Ak ste aj starší než 45 rokov, neznamená to, že sa vaše problémy už nedajú vyriešiť. Vtedy odborníci odporúčajú podstúpiť refrakčnú výmenu šošovky metódou PRELEX alebo FemtoPRELEX, ktorá odstraňuje prejav starnutia očí nazývaný tzv. starecká slabozrakosť alebo ľudovo syndróm krátkych rúk. Týmto bezbolestným zákrokom sa dokáže pacient zbaviť nielen okuliarov na čítanie, ale zároveň aj okuliarov na strednú vzdialenosť a do diaľky.

Takže, ak ste niekedy uvažovali o laserovej operácii očí, najdôležitejšie je, hlavne sa nebáť a veľa sa pýtať. Vtedy si najlepšie urobíte obraz o tom, čo taká laserová operácia so sebou prináša. Ktovie, možno budete prekvapení a mnohé nové informácie vám konečne „otvoria oči“.

CHCEM SA OBJEDNAŤ