PRELEX a FemtoPRELEX

Zrak vo vysokom rozlíšení aj po 40-ke.

Zbavte sa okuliarov do diaľky aj na čítanie aj po 40-ke!

Oči prirodzene starnú, slabnú a zrak prirodzene stráca ostrosť do diaľky aj na blízko. Hoci sa tomu hovorí starecká slabozrakosť, tieto ťažkosti sa často prejavujú aj u ľudí v najlepších rokoch, neraz už u štyridsiatnikov a skôr či neskôr dobehnú každého z nás. Kedysi boli jediným riešením okuliare s multifokálnymi sklami alebo dvojo okuliarov. Dnes existuje rýchla, bezpečná a bezbolestná metóda ako sa zbaviť okuliarov do diaľky aj na čítanie a mať lepší zrak než za mladi – a to refrakčná výmena šošovky pomocou zákrokov PRELEX a FemtoPRELEX.

Ostré videnie na všetky 3 vzdialenosti!

Blízka vzdialenosť

Stredná vzdialenosť

Ďaleká vzdialenosť

Čo je to refrakčná výmena šošovky?

Ide o tzv. refrakčnú výmenu šošovky zákrokmi PRELEX alebo FemtoPRELEX (skratka pre Presbyopic Lens Exchange).

Cieľom refrakčnej výmeny šošovky je vrátiť pacientom dokonalú zrakovú ostrosť do diaľky aj na blízko. To je možné dosiahnuť implantáciou tzv. multifokálnej šošovky. Tento zákrok je identický s operáciou sivého zákalu, a patrí tak k najbezpečnejším a najčastejšie vykonávaným operačným zákrokom na ľudskom tele. Pri refrakčnej výmene šošovky sa nahrádza disfunkčná, nepružná šošovka novou, umelou šošovkou, vďaka ktorej sa odstráni zraková chyba.

Samotný zákrok je možné vykonať dvomi rôznymi spôsobmi: pomocou klasickej fakoemulzifikácie (PRELEX) alebo pomocou laserového prístroja (FemtoPRELEX). Pri zákroku PRELEX vykonáva celý postup, od prvého až po posledný krok, operatér. Pri zákroku FemtoPRELEX prácu operatéra v približne 50% až 60% nahradí tzv. femtosekundový laser CATALYS.

„Urobila som jedno z mojich

najlepších rozhodnutí !“ 

Gizka Oňová, speváčka, herečka (FemtoPRELEX)

Oňová Gizka FemtoPRELEX - VESELY Očná Klinika

V čom je zákrok FemtoPRELEX jedinečný?

Femtosekundový laser CATALYS

Femtosekundový laser CATALYS

Modernejší, šetrnejší a bezpečnejší postup je tzv. FLACS, teda metóda operácie šošovky za asistencie femtosekundového lasera.

Femtosekundové lasery boli pôvodne vyvinuté na laserovú korekciu zrakovej chyby. Dnes však zabezpečujú vyššiu bezpečnosť aj pri refrakčných výmenách šošovky a operáciách sivého zákalu. Naša klinika je jediné pracovisko na Slovensku, ktoré používa laser CATALYS, ktorý bol na rozdiel od iných laserov od začiatku špeciálne navrhnutý na operáciu šošovky.

Femtosekundový laser môže vykonať až 60% krokov zo štandardnej operácie PRELEX, dokáže tak nahradiť chirurgov skalpel a zabezpečuje doposiaľ nedosiahnuteľnú úroveň precíznosti a bezpečnosti zákroku. Šošovku postihnutú stratou zaostrovania laser rozdelí na niekoľko stoviek malých pravidelných fragmentov, ktoré sa už nemusia drviť ultrazvukom, ale stačí ich len jednoducho odsať. To robí celý zákrok šetrnejším a bezpečnejším.

Váš zrak sa výrazne zlepší na všetky tri vzdialenosti – na diaľku, na blízko aj na strednú vzdialenosť.

V prípade implantácie tzv. multifokálnych, či torických šošoviek štandardne pri operácii PRELEX alebo FemtoPRELEX používame navigačný systém VERION od spoločnosti Alcon. Vďaka nemu vieme presne určiť optimálnu polohu šošovky v oku tak, aby bol výsledok zákroku čo najdokonalejší a vaša zraková ostrosť čo najlepšia.

Prečo je zákrok FemtoPRELEX pre vás ten pravý?

Najvyššia bezpečnosť

  • Manuálna práca na oku zredukovaná na minimum
  • Minimálna pravdepodobnosť vzniku komplikácií
  • Použitie menšieho množstva škodlivej energie

Najkvalitnejšie implantáty

  • Redukcia rušivých svetelných fenoménov
  • Ostré videnie do všetkých troch vzdialeností
  • Prispôsobenie individuálnym potrebám

Najmodernejšia laserová technológia

  • Vysoký účinok aj napriek nízkej energii žiarenia
  • Energia pôsobí v extrémne krátkych laserových impulzoch
  • Veľkosť miesta pôsobenia iba 1/100 mm

Priebeh zákroku

Počas každého z krokov operácie vás čaká nadštandardná starostlivosť našich lekárov a tiež najmodernejšie technologické vybavenie.

1

Predoperačné vyšetrenie

Pred zákrokom vám vykonáme dôkladné vyšetrenie zraku. Tak získame detailné informácie o výške vašej dioptrickej chyby a ďalších vlastnostiach vašich očí. Zákrok prebieha len pár minút v lokálnej anestézii aplikáciou očných kvapiek, takže bude celý zákrok úplne bezbolestný a pri plnom vedomí pacienta.

2

Pôsobenie laseru

Pôsobenie laseru na vašom oku trvá približne 25 až 40 sekúnd a prebieha pod neustálou vizuálnou kontrolou vďaka špeciálnemu živému CT zobrazovaniu. OCT je označenie pre technológiu, ktorá vytvára obraz celej prednej časti oka v najvyššom rozlíšení a v 3D. Laser dokáže šošovku rozdeliť na množstvo menších častí bez toho, aby sa narušil povrch oka.

3

Odstránenie šošovky

Minimálnym, iba dvojmilimetrovým, dokonca samohojacím laserovým rezom v rohovke je umožnený prístup do vnútra oka, ktorým sa rozdelené časti šošovky odstránia.

4

Vloženie umelej šošovky

Cez tento jemný rez sa do prázdneho púzdra následne opatrne vloží malá, skladateľná vnútroočná multifokálna šošovka vyrobená z mäkkého materiálu. Umelá šošovka sa pomaly rozprestrie vo vnútri oka a za pomoci malých elastických ramienok sa zakotví v púzdre na správnom mieste a v správnej pozícii.

5

Po zákroku

Už niekoľko minút po zákroku tak budete môcť pozerať znovu ostro a jasne na svet a to bez akejkoľvej bolesti a bez potreby okuliarov. Väčšina pacientov sa do bežného života vráti už na druhý deň po zákroku.

Implantáty

Všetky implantáty, ktoré na našej klinike používame, sú vyrobené z mäkkého hydrofóbneho akrylátu. Sú skladateľné, čo umožňuje ich implantáciu cez minimálne rezy. Najmodernejší dizajn a materiál umelých vnútroočných šošoviek zabezpečuje najlepšiu zrakovú ostrosť, a znižuje riziko vzniku druhotného sivého zákalu. Z tohto dôvodu je výber implantátu veľmi dôležitý pre celkový dlhodobý výsledok a vašu spokojnosť. Ponúkame vám implantáty len od najkvalitnejších výrobcov, ktorí tvoria svetovú špičku nielen v produkcii a kvalite, ale aj vo vývoji vnútroočných implantátov.

Implantát - multifokálna šošovka

Implantát – multifokálna šošovka

Multifokálne šošovky môžu naraz korigovať krátkozrakosť aj ďalekozrakosť. Poskytujú tak ostrý pohľad do blízka, do diaľky a aj na strednú vzdialenosť. Popri prvotriednej zrakovej ostrosti vám tieto inovatívne šošovky poskytnú aj výrazné zredukovanie oslepujúcich efektov a minimálnu stratu kontrastu vo všetkých troch vzdialenostiach.

Implantácia torických šošoviek dokáže dokonca kompenzovať aj zlé zakrivenie rohovky (astigmatizmus). Na našej očnej klinike vieme poskytnúť aj implantáciu kombinovaných, takzvaných multifokálnych torických šošoviek, ktoré vás zbavia dioptrií aj cylindrov a dopriať vám tak život vo vysokom rozlíšení aj po 45. roku života.

Bezplatná konzultácia

Pokiaľ máte nad 45 rokov a chcete sa zbaviť nežiadúcich dioptrií, odborníci našej očnej kliniky vám na základe svojich dlhoročných skúseností ochotne poskytnú svoje rady. Stačí sa objednať na bezplatnú konzultáciu.

Objednajte sa na vyšetrenie alebo na bezplatnú konzultáciu.


Potvrdzujem, že som sa oboznámil s informáciami týkajúcimi sa spracovania osobných údajov vo VESELY Očná Klinika [1].