Pohotovosť: 0901 787 808 (viac info)
BA 02 / 3211 4644 • PP 052 / 3211 351 • KE 0917 702 755 • 052 / 4317 385

Zápal oka a očných spojiviek

Prejavy a liečba

Zápal oka a očných spojiviek – prejavy a liečba
22. februára 2018 Admin Veselý

Zápal oka a očných spojiviek – prejavy a liečba

Zápal oka nepatrí práve k tým záležitostiam, ktoré by ste túžili zažiť. Vedia poriadne skomplikovať každodenný život a navyše sú veľmi nepríjemné. K najhorším patrí zápal očných spojiviek, ktorý je bolestivý, obmedzuje vás a vyžaduje si poctivú liečbu – a často aj návštevu očného lekára.

Toto ochorenie sprevádza nepríjemné svrbenie v oku, pocit, že tam máte cudzí predmet alebo nasypaný piesok. Oko vám nadmerne slzí, tečie z neho neprirodzený výtok, alebo oko sčervenie a stáva sa precitliveným na svetlo. Ako sa brániť tomuto ochoreniu a ako ho liečiť?

Oko je stavané tak, aby sa ubránilo, ale…

Zápal oka vyvolávajú mikroorganizmy (vírusy, baktérie, huby, prvoky), ktoré vám vniknú do oka, respektíve jeho okolia a rozmnožia sa tam – najviac obľubujú vonkajšiu časť oka alebo viečka. Oko je evolúciou uspôsobené na to, aby sa dokázalo účinne brániť zápalom, jeho samotná anatomická stavba je dobrou prevenciou.

Napríklad viečka a očné riasy sú na to, aby zabránili vniknutiu cudzích častíc na povrch oka, kým slzy umožňujú odplavenie nečistôt. Pri tomto procese pomáha slzný film na povrchu oka, v ktorom sú látky likvidujúce rôzne mikroorganizmy.

Štruktúra očných tkanív – spojivka, bielko, rohovka atď. – zabraňuje prenikaniu nežiadúcich prvkov do hĺbky oka. Problém nastáva pri porušení týchto ochranných bariér, respektíve pri ich oslabení.

Ako vzniká zápal očných spojiviek?

Existujú dve formy zápalu spojiviek:

  1. vírusová
  2. bakteriálna

Vírusová forma zápalu má dlhšiu inkubačnú lehotu a prejavuje sa až týždeň či dva po infekcii oka. Zobudíte sa so zalepeným okom, ktoré sa ťažko otvára a pri pohľade do zrkadla sú oči začervenalé. Vírusový zápal sa zjavuje na jednom oku, ale môže sa preniesť aj na druhé. Liečenie trvá asi týždeň. Ak je zápal priveľmi bolestivý alebo ak nosíte kontaktné šošovky, navštívte očného lekára. Okrem kvapiek dostanete často aj mastičku do oka, respektíve antibiotiká.

Pri bakteriálnej infekcii očných spojiviek sa zapália spravidla obe oči a vyteká vám z nich žltkastá tekutina, ktorá je jasným indikátorom nežiadúcich baktérií. Pri tejto forme už lekára navštíviť treba, inak sa choroba môže natiahnuť na týždne. Dobrou správou je, že tento zápal sa pri správnej liečbe vylieči v priebehu týždňa (u silnejších jedincov aj skôr). Podmienkou však je, že návšteva u očného lekára je povinnosťou. Na tento druh zápalu kvapky a čas nestačia, potrebujete silnejšieho spoločníka (masť, antibiotiká).

Zápal očných spojiviek je nákazlivý

Vírusová forma zápalu môže byť nákazlivá, preto dbajte na to, aby ste s ľuďmi trpiacimi týmto zápalom mali čo najmenší kontakt. Čo najčastejšie si umývajte ruky a nedotýkajte sa vlastných očí neumytými rukami – ale toto platí všeobecne, nielen pri kontakte s nakazenou osobou.

Zápal sa vo vhodných podmienkach ľahko šíri, najmä u detí. V prípade, že si nie ste istí, či vaše dieťa trpí týmto ochorením, odporúčame navštíviť detskú očnú ambulanciu. Ak sa zistí, že dieťa trpí týmto zápalom, nechajte ho dva alebo tri dni doma. Jednak mu uľahčíte liečbu a jednak uchránite iné deti a ľudí od nakazenia sa touto nepríjemnou chorobou.

Zápal očných spojiviek môžete dostať aj prenosom vírusu kašľom či kýchaním. Určite si nepretierajte oči tesne po tom, ako ste si kýchli alebo zakašľali a priložili si pritom ruky na ústa (ako káže ohľaduplnosť). Tým si šance zápalu iba zvyšujete.

Tiež pozor napríklad na to, aby sa vám do očí nedostala špinavá voda alebo dym, toto všetko môže viesť k zápalom. Najmä vtedy, ak máte práve oslabený imunitný systém v dôsledku nádchy alebo iného ochorenia. U alergikov je riziko ešte vyššie, najmä v čase peľovej sezóny alebo sennej nádchy.

Dámy by si mali dať pozor na mejkap. Odporúča sa nepožičiavať ho a tiež neoblizovať pomôcky slinami, lebo aj touto formou sa k vám môže zápal spojiviek dostať.

Liečba zápalu spojiviek je najlepšia v domácom prostredí

Očiam ani sebe (a ani svojmu okoliu) nijako nepomôžete tým, že budete so zápalom očných spojiviek chodiť do práce či do školy. Toto ochorenie si nielen u detí vyžaduje niekoľko dní pokoja, ale aj u dospelých. Nielen preto, že ochorenie je nákazlivé ako chrípka, ale aj preto, že iba v domácom pokojnom a teplom prostredí sa pri aplikácii liečiv vie oko najlepšie spamätať. Aj čas liečenia je zásadne kratší, ak ostanete pár dní v pokoji a nebudete sa nasilu tlačiť von.

Pri ochorení je vhodné vyhýbať sa nadmernému sledovaniu televízora či monitoru počítača a mobilného telefónu. Všetky tieto činnosti robte vo veľmi obmedzenej miere, aby sa oko malo možnosť spamätať a začať liečivý proces.

Aplikujte kvapky, mastičky či antibiotiká podľa lekárskeho predpisu a pomôžte oku prikladaním teplých obkladov na zavreté oči. Obklady síce nevyliečia, ale uľahčia oku a otupia nepríjemné svrbenie. Pri liečbe je tak veľmi vhodná jedna z ľudských cností – trpezlivosť.

CHCEM SA OBJEDNAŤ