Zápal oka a očných spojiviek – prejavy a liečba

Zápal oka a očných spojiviek – prejavy a liečba

Zápal oka nepatrí práve k tým záležitostiam, ktoré by ste túžili zažiť. Dokážu poriadne skomplikovať každodenný život, navyše sú veľmi nepríjemné. K najhorším patrí zápal očných spojiviek, ktorý je bolestivý, obmedzuje vás a vyžaduje si poctivú liečbu – často aj návštevu očného lekára. Toto ochorenie sprevádza nepríjemné svrbenie v oku, pocit, že tam máte cudzí predmet alebo nasypaný piesok. Oko vám nadmerne slzí, tečie z neho neprirodzený výtok, alebo oko sčervenie a je precitlivené na svetlo. Ako sa brániť tomuto ochoreniu a ako ho liečiť?

Oko je stavané tak, aby sa ubránilo, ale…

Zápal oka vyvolávajú mikroorganizmy (vírusy, baktérie, huby, prvoky), ktoré vám vniknú do oka, respektíve jeho okolia a rozmnožia sa tam – najviac obľubujú vonkajšiu časť oka alebo viečka. Oko je evolúciou prispôsobené na to, aby sa dokázalo účinne brániť proti zápalom, jeho samotná anatomická stavba je dobrou prevenciou. Napríklad viečka a očné riasy sú na to, aby zabránili vniknutiu cudzích častíc na povrch oka, zatiaľčo slzy umožňujú odplavenie nečistôt. Pri tomto procese pomáha slzný film na povrchu oka, v ktorom sú látky likvidujúce rôzne mikroorganizmy. Štruktúra očných tkanív – spojivka, bielko, rohovka atď. – zabraňuje prenikaniu nežiaducich prvkov do hĺbky oka. Problém nastáva pri porušení týchto ochranných bariér, respektíve pri ich oslabení.

Ako vzniká zápal očných spojiviek?

Existujú dve formy zápalu spojiviek:
  1. vírusová
  2. bakteriálna
Vírusová forma zápalu má dlhšiu inkubačnú lehotu a prejavuje sa až týždeň či dva po infekcii oka. Zobudíte sa so zalepeným okom, ktoré sa ťažko otvára a pri pohľade do zrkadla sú oči začervenané. Vírusový zápal sa objavuje na jednom oku, ale môže sa preniesť aj na druhé. Liečenie trvá asi týždeň. Ak je zápal priveľmi bolestivý alebo ak nosíte kontaktné šošovky, navštívte očného lekára. Okrem kvapiek často dostanete aj mastičku do oka, respektíve antibiotiká. Pri bakteriálnej infekcii očných spojiviek sa obvykle zapália obe oči a vyteká vám z nich žltkastá tekutina, ktorá je jasným indikátorom nežiaducich baktérií. Pri tejto forme je už potrebné navštíviť lekára, inak sa môže choroba natiahnuť na týždne. Dobrou správou je, že tento zápal sa pri správnej liečbe vylieči v priebehu týždňa (v prípade silnejších jedincov aj skôr). Podmienkou však je, že návšteva u očného lekára je povinnosťou. Na tento druh zápalu kvapky a čas nestačia, potrebujete silnejšieho spoločníka (masť, antibiotiká).

Zápal očných spojiviek je nákazlivý

Vírusová forma zápalu môže byť nákazlivá, preto dbajte na to, aby ste s ľuďmi trpiacimi týmto zápalom mali čo najmenší kontakt. Čo najčastejšie si umývajte ruky a nedotýkajte sa vlastných očí neumytými rukami – toto však platí všeobecne, nielen pri kontakte s nakazenou osobou. Zápal sa vo vhodných podmienkach ľahko šíri, najmä u detí. V prípade, že si nie ste istí, či vaše dieťa trpí týmto ochorením, odporúčame navštíviť detskú očnú ambulanciu. Ak sa zistí, že dieťa trpí týmto zápalom, nechajte ho dva alebo tri dni doma. Jednak mu uľahčíte liečbu a jednak uchránite iné deti a ľudí od nakazenia sa touto nepríjemnou chorobou. Zápal očných spojiviek môžete dostať aj prenosom vírusu kašľom či kýchaním. Určite si nepretierajte oči tesne po tom, ako ste si kýchli alebo zakašľali a priložili si pritom ruky na ústa (ako káže ohľaduplnosť). Tým si šance zápalu iba zvyšujete. Tiež je potrebné dať si pozor napríklad na to, aby sa vám do očí nedostala špinavá voda alebo dym, toto všetko môže viesť k zápalom, a to najmä vtedy, ak máte práve oslabený imunitný systém v dôsledku nádchy alebo iného ochorenia. U alergikov je riziko ešte vyššie, najmä v čase peľovej sezóny alebo sennej nádchy. Dámy by si mali dať pozor na mejkap. Odporúča sa nepožičiavať ho a tiež neoblizovať pomôcky slinami, lebo aj touto formou sa k vám môže zápal spojiviek dostať.

Liečba zápalu spojiviek je najlepšia v domácom prostredí

Očiam ani sebe (a ani svojmu okoliu) nijako nepomôžete tým, že budete so zápalom očných spojiviek chodiť do práce či do školy. Toto ochorenie očí si vyžaduje niekoľko dní pokoja nielen u detí, ale aj u dospelých. Nielen preto, že ochorenie je nákazlivé ako chrípka, ale tiež preto, že iba v domácom pokojnom a teplom prostredí sa pri aplikácii liečiv vie oko najlepšie spamätať. Aj čas liečenia je zásadne kratší, ak ostanete niekoľko dní v pokoji a nebudete sa nasilu tlačiť von. Pri ochorení je vhodné vyhýbať sa nadmernému sledovaniu televízie či monitoru počítača a mobilného telefónu. Všetky tieto činnosti robte vo veľmi obmedzenej miere, aby sa oko malo možnosť spamätať a začať liečivý proces. Aplikujte kvapky, mastičky či antibiotiká podľa lekárskeho predpisu a pomôžte oku prikladaním teplých obkladov na zavreté oči. Obklady síce nevyliečia, ale uľahčia oku a otupia nepríjemné svrbenie. Pri liečbe je veľmi vhodná jedna z ľudských cností – trpezlivosť.

Objednajte sa teraz!

VESELY | Očná Klinika – váš sprievodca na ceste za lepším zrakom už od roku 1939.

Infolinka

+421 2 3211 4644 - Bratislava
+421 52 3211 351 - Poprad
+421 55 2850 636 - Košice