.

Vyšetrenie suchého oka

Syndróm suchého oka patrí medzi takzvané civilizačné choroby dnešnej modernej doby. Trpí ním približne 15 – 20% svetovej populácie a ovplyvňuje kvalitu ich denného života. Znamená narušenú tvorbu slzného filmu oka. Pokiaľ nemáme k dispozícii dostatočné množstvo slznej tekutiny alebo zloženie sĺz nie je správne, slzný film sa môže poškodiť. Bunky povrchu oka sú odstrihnuté od zásobovania kyslíkom a živinami, následkom je ich poškodenie, ktoré vedie k zápalovým symptómom, ako je svrbenie, pálenie, pocit cudzieho telesa, začervenanie a bolesť očí. V pokročilom štádiu môže dôjsť aj k poškodeniu rohovky a spojivky.

Za syndróm suchého oka môžu vonkajšie vplyvy, práca v prievane, dlhodobý pobyt v klimatizovaných alebo nadmerne prekúrených priestoroch, rôzne úrazy oka, nosenie kontaktných šošoviek či kúpanie v chlórovej vode, nadmerné vystavenie zraku obrazovkám rôzneho druhu, prípadne prašné prostredie.

 

Príznaky

Prejavuje sa svrbením, škriabaním alebo pálením oka. Medzi ďalšie symptómy patrí pocit suchosti oka, tlaku a napätia v očiach, alebo pocit, že sa mihalnice lepia o oko. Človek trpiaci syndrómom suchého oka môže mať tiež pocit, že v oku má nejaké cudzie teleso a paradoxne ho trápia nadmerne slziace oči, hoci toto ochorenie je naopak spôsobené nedostatočnou tvorbou alebo kvalitou vašich sĺz.  Nie zriedka sa vyskytuje namáhavé alebo problémové žmurkanie, zvýšená precitlivenosť na denné alebo umelé svetlo, začervenanie oka.

Medzi ďalšie príznaky patria:

  1. pocit piesku v očiach
  2. pocit rezania alebo pálenia očí
  3. občasné rozmazané videnie

Dôvody vzniku syndrómu suchého oka:

  1. dlhé šoférovanie
  2. intenzívna práca na počítači
  3. znečistené ovzdušie
  4. klimatizované priestory
  5. dlhé čítanie
  6. úrazy oka
  7. niektoré ochorenia a medikamenty

Diagnostika

Prístroj IDRA patrí k svetovo najnovším metódam diagnostiky syndrómu suchého oka a ako jediný nám prináša ucelený pohľad na zloženie slzného filmu. Meraním viacerých parametrov poskytuje detailnú analýzu všetkých vrstiev slzného filmu, umožňuje identifikovať kvalitu, kvantitu ale aj typ syndrómu suchého oka. To je zásadné pre presné nastavenie liečby a uľavenie od ťažkostí. Vyšetrenie je pre pacienta rýchle a neinvazívne.

 

Liečba

Veľmi dlho neexistovali účinné liečebné postupy so stabilnými a trvalými výsledkami. Na syndróm suchého oka pomáhala vo väčšine prípadov dlhodobá aplikácia tzv. umelých sĺz. Rexon – Eye je špičkové neinvazívne a dlhotrvajúce ošetrenie oka. Stimuláciou metabolizmu a prirodzenej regenerácie buniek dosahuje dlhodobé výsledky a naša klinika prináša túto liečebnú metódu ako prvá na Slovensku. Už nebudete viac potrebovať očné kvapky, ani umelé slzy.

V niektorých prípadoch môže byť syndróm suchého oka iba indikátorom iného ochorenia, ktoré treba diagnostikovať a liečiť. Včasná návšteva lekára je preto nevyhnutná.

Ako to funguje?

Liečba pozostáva zo štyroch dvadsaťminútových liečebných procesov, ktoré pacient absolvuje v týždenných intervaloch.

Ošetrenie je príjemné, pacient počas neho relaxuje, a vedie k rýchlej a dlhodobej úľave. Liečba Rexon – eye je účinná pre všetky typy syndrómu suchého oka, evaporatívne, spôsobené nedostatočnou kvalitou slzného filmu, a aj také, ktoré spôsobuje nedostatok vodnej zložky. Dokazuje to viacero subjektívnych aj objektívnych meraní. Pacientom sa taktiež odporúča dodržiavať zásady všeobecnej hygieny zraku, ako je časté vetranie, používanie zvlhčovačov vzduchu, pobyt na čerstvom vzduchu, dostatočný príjem tekutín, obmedzenie konzumácie alkoholu a fajčenia.

Cena liečby

Vyšetrenie, diagnostika prostredníctvom IDRA   75€
4x 20 min. liečba, 1x kontrola   225€

Pokiaľ máte podozrenie na syndróm suchého oka, odborníci našej očnej kliniky vám na základe svojich dlhoročných skúseností ochotne poskytnú svoje rady.

 

CHCEM SA OBJEDNAŤ