Pohotovosť: 0901 787 808 (viac info)
BA 02 / 3211 4644 • PP 052 / 3211 351 • KE 0917 702 755 • 052 / 4317 385

Syndróm suchého oka

Príznaky a liečba

Syndróm suchého oka
3. marca 2020 Juraj Novosad

Syndróm suchého oka

Takzvaných moderných civilizačných ochorení je v dnešnej dobe viac a patrí k nim aj syndróm suchého oka. Súvisí to s tým, že trávime oveľa viac času v uzavretých priestoroch a pri blikajúcich monitoroch, zotrvávame v suchých, nedostatočne vetraných miestnostiach, prípadne sa zdržujeme prevažne len v klimatizovaných priestoroch.

Mnohí z vás to dobre poznáte. Bolesti očí, rezanie, problémy už len pri obyčajnom žmurknutí, keď sa na niečo sústredíte, červené oči, alebo červené a podráždené okraje a viečka. Občas možno máte pocit rezania v oku, akoby vám do očí nasypali piesok. Syndróm suchého oka je ochorenie podmienené viacerými faktormi.

Vznik je spojený s nedostatočným množstvom alebo nedostatočnou kvalitou slzného filmu, pri ktorej je slzný film nestabilný, rýchlo sa na očnom povrchu trhá a vyparuje. Slzný film tvorí ochrannú bariéru na očnom povrchu, obmýva povrch oka a je zároveň prvým optickým prostredím, cez ktoré svetelné lúče prenikajú do oka. Preto je kvalitný slzný film zásadný pre ostré videnie. Ak oči nie sú dostatočne chránené, viazne výživa očného povrchu a je uľahčený aj prienik choroboplodných zárodkov. Pri dlhšie trvajúcom syndróme suchého oka dochádza k zápalovému procesu na povrchu oka, ktorý môže viesť až k trvalému poškodeniu zraku.

Syndróm suchého oka postihuje asi 20% populácie.

Vznik suchého oka súvisí so starnutím populácie, faktormi vonkajšieho prostredia, ale aj chorobami. Významnú úlohu zohráva dnešná moderná doba, kancelárske prostredie, ktoré je spojené s nadmerne suchým vzduchom v priestore, vykurovaním, klimatizáciou a prácou s digitálnymi zariadeniami. Taktiež práca v prievane, vo vetre, nosenie kontaktných šošoviek, rôzne úrazy oka, poruchy postavenia viečok, nedostatok vitamínu A, a iné očné ochorenia, najmä ak sú spojené s dlhodobou aplikáciou očných kvapiek s obsahom konzervačných látok, prispievajú k rozvoju suchého oka. Suché oko môže tiež byť následkom autoimunitných ochorení, cukrovky, onkologického ochorenia a rádioterapie, užívania liekov na alergie, zníženého krvného tlaku, atď. Takisto ženy v období menopauzy a ženy užívajúce hormonálnu liečbu sú rizikovou skupinou vzniku suchého oka.

K symptómom suchého oka patrí rozmazané videnie, začervenanie očí, únava, pocit ťažkých viečok, pocit tlaku v očiach, pálenie, rezanie, svrbenie, štípanie očí, pocit cudzieho telieska až piesku v očiach, paradoxne výrazné slzenie, svetloplachosť. Môžu sa objaviť aj opuchy očných viečok.

Najdôležitejšia je prevencia, ktorá spočíva v správnej hygiene očí, ergonómii práce, správnej výžive zameranej na omega 3 mastné kysliny. Pri vyjadrenom syndróme suchého oka je potrebná dôsledná liečba. Liečbu nastavujeme po dôkladnom vyšetrení. K dispozícií máme diagnostický prístroj IDRA, ktorým neinvazívne posudzujeme všetky zložky slzného filmu a na základe výsledku vieme cielene liečiť príčinu syndrómu suchého oka. Liečba spočíva v aplikácií tzv. umelých sĺz, mastí, teplých obkladov a masáží. Pri výraznejších zápalových zmenách siahame po protizápalových očných kvapkách. K ďalším možnostiam liečby patrí aj implantácia plugov do slzných ciest, ktoré zabraňujú odtekaniu sĺz z povrchu oka.

Veľmi dlho neexistovali účinné liečebné postupy so stabilnými a trvalými výsledkami. Na syndróm suchého oka pomáhala iba dlhodobá aplikácia tzv. umelých sĺz. K najnovším liečebným metódam patrí prístrojové ošetrenie Rexon Eye.

Účinnosť Rexon – Eye v liečbe suchého oka je klinicky dokázaná

Rexon – eye je špičkové neinvazívne a dlhotrvajúce ošetrenie oka pre všetky typy syndrómu suchého oka. Stimuláciou metabolizmu a prirodzenej regenerácie buniek dosahuje dlhodobé výsledky a naša klinika prináša túto liečebnú metódu ako prvá na Slovensku.

Liečba pozostáva zo štyroch dvadsaťminútových sedení, ktoré pacient absolvuje v týždenných intervaloch.

Ošetrenie je príjemné, pacient počas neho relaxuje, a vedie k rýchlej a dlhodobej úľave. Liečba Rexon – eye je účinná pre všetky typy syndrómu suchého oka, evaporatívne, a aj také, ktoré spôsobuje nedostatok vodnej zložky. Dokazuje to viacero subjektívnych aj objektívnych meraní.

Pacientom tiež vždy odporúčam dodržiavať zásady všeobecnej hygieny zraku, ako je časté vetranie, používanie zvlhčovačov vzduchu, pobyt na čerstvom vzduchu, dostatočný príjem tekutín, obmedzenie konzumácie alkoholu a fajčenia. Pokiaľ máte podozrenie na syndróm suchého oka, odborníci našej očnej kliniky vám na základe svojich dlhoročných skúseností ochotne poskytnú svoje rady.

MUDr. Kamila Kopálová

 

 

 

CHCEM SA OBJEDNAŤ