Pohotovosť: 0901 787 808 (viac info)
BA 02 / 3211 4644 • PP 052 / 3211 351 • KE 055 / 6424 848 • 052 / 4317 385

Sivý zákal

Dnes sa ho už nemusíte báť.

Sivý zákal (katarakta)

Cena liečby už od 0 €

CHCEM SA OBJEDNAŤ

Sivý zákal, odborne nazývaný katarakta, je degeneratívne ochorenie očnej šošovky, jej zakalenie a strata priehľadnosti. Do veľkej miery súvisí s vekom, kedy sa zhoršuje zraková ostrosť. Najčastejšie sa teda vyskytuje u ľudí starších než 55 rokov, ale príležitostne postihuje aj mladších ľudí, dokonca novorodencov. Neliečený sivý zákal môže viesť až k slepote.

Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je sivý zákal zodpovedný za 51% slepoty na celom svete, pričom postihuje ľudí v rozvinutých rovnako ako v rozvojových krajinách.

Vznik sivého zákalu súvisí s hromadením splodín látkovej premeny v ľudskej šošovke, čo spôsobuje jej zakalenie a „tvrdnutie“. V dôsledku toho dochádza k zmenám priehľadnosti šošovky z čírej na kalnú, hnedú, ba niekedy až bielu. Spolu s tým sa zhoršuje zraková ostrosť. V konečnom štádiu postihnuté oko celkom oslepne. Dnes vám však vďaka modernej technológii vieme prinavrátiť znovu ostrý a jasný pohľad na svet len za 10 minút!

Oko so sivým zákalom

Oko so zakalenou šošovkou

Príznaky

V počiatočných štádiách sa sivý zákal prejavuje len zhoršeným videním, ktoré ešte možno korigovať okuliarmi. Máte pocit, že sa na svet pozeráte akoby cez sklo a vidíte neostro. Ďalšími príznakmi môže byť to, že vám okolitý svet pripadá bezfarebný, pri nočnej jazde autom vás svetlá prichádzajúcich áut môžu oslepovať viac než doposiaľ. Následné zakaľovanie zraku sa prejavuje postupným zhoršeným vnímaním farieb, kontrastných prostredí, šoférovanie v šere a v noci je čoraz problematickejšie a pridružujú sa ďalšie nepríjemné symptómy.

 

Liečba

Ak sa u vás sivý zákal objaví, nedá sa vyliečiť žiadnymi kvapkami, očnými cvikmi ani pilulkami. Jedinou možnosťou je operácia – teda odstránenie zakalenej šošovky. Nie je bezodkladne nevyhnutné operáciu podstúpiť ihneď v počiatočnom štádiu ochorenia, ak neovplyvňuje kvalitu vášho videnia. Na druhej strane je pravda, že operácie sivého zákalu vo veľmi pokročilom štádiu sú chirurgicky náročnejšie.

V minulosti sa nechával sivý zákal „dozrieť”, avšak dnes to už vôbec neplatí. Cieľom liečby sivého zákalu je zlepšiť zrakovú ostrosť a vrátiť vám pestrejší pohľad na svet. Správny čas na zákrok teda určíte vy sami podľa toho ako ste spokojní s kvalitou svojho zraku a s farebnosťou okolitého sveta.

OPERÁCIA SIVÉHO ZÁKALU

Bezplatná konzultácia

Pokiaľ máte podozrenie na sivý zákal aj vy, odborníci našej očnej kliniky vám na základe svojich dlhoročných skúseností ochotne poskytnú svoje rady. Stačí sa objednať na bezplatnú konzultáciu.

Objednajte sa na vyšetrenie alebo na bezplatnú konzultáciu.

Odoslaním formulára súhlasíte so správou, spracovaním a uchovaním vašich osobných údajov v uvedenom rozsahu (meno a priezvisko, kontaktné údaje) za účelom kontaktovania a dohodnutia termínu a druhu vyšetrenia vo VESELY Očná Klinika v zmysle zákona č. 428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov.