Pohotovosť: 0901 787 808 (viac info)
BA 02 / 3211 4644 • PP 052 / 3211 351 • KE 0917 702 755 • 052 / 4317 385

Šedý zákal

Dnes sa ho už nemusíte báť.

Šedý zákal – riešením je iba operácia
18. apríla 2018 Admin Veselý

Šedý zákal – riešením je iba operácia

Ide to vekom, s pribúdajúcimi rokmi sa kvalita zdravotného stavu človeka postupne znižuje a objavujú sa rôzne boľačky a komplikácie, ktoré vám znepríjemňujú život. A tak, ako starne naša pokožka, vlasy či orgány, starnú aj naše oči, ktoré sú jedným z najdôležitejších zmyslových orgánov. Šedý zákal je najčastejším očným ochorením, ktoré si skôr či neskôr počká na každého z nás, bez rozdielu. Je totiž jedným z prejavov starnutia. 

Ak šedý zákal podceníte a neliečite ho, môže sa skončiť až slepotou. Na odstránenie tohto problému je najvhodnejším a zároveň jediným riešením operácia šedého zákalu – a vďaka moderným technológiám to dnes nie je už žiadna nočná mora. Toto ochorenie však nepodceňujte a neskúšajte ho liečiť kvapkami či nejakou pochybnou metódou z internetu. Navštívte odborníka.

Čo je šedý zákal a aké sú jeho príznaky?

Ľudovo nazývaný šedý zákal, ktorý je odborne známy pod názvom katarakta a sivý zákal, je ochorenie očnej šošovky. Toto ochorenie sa prejavuje postupným zakalením a zníženou priehľadnosťou očnej šošovky. Najviac postihuje ľudí vo veku nad 55 rokov, teda súvisí s vekom, ale nemusí to byť vždy tak. Objavuje sa aj v mladšom veku, niekedy dokonca u malých detí či novorodencov.

Ako sme spomínali, jej neliečenie môže viesť až k slepote a na celom svete je v 51 percentách prípadov slepoty príčinou práve zanedbaný šedý zákal. Keďže lekárska pomoc chýba najviac v rozvojových krajinách, najviac slepoty v dôsledku zákalu je práve tam. Rizikovými faktormi pri zákale sú okrem veku aj rodinný výskyt tohto ochorenia (teda ľudovo povedané genetika), užívanie kortikoidov, či úraz oka, ktorý môže zákal vyvolať.

Spolu so zákalom, pri ktorom sa šošovka zakaľuje na sivú až bielu farbu, prichádza prirodzene aj strata ostrosti zraku a zákal spôsobuje, že postihnutý človek vidí hmlisto, bezfarebne a neostro. Pri strate ostrosti sa dá tento problém v počiatočnom štádiu skorigovať okuliarmi, ale pri progrese zákalu človek postupne stráca aj schopnosť rozoznávať farby, svet vidí šedý bezfarebný a nepomôžu už ani dioptrické okuliare na zvýšenie zrakovej ostrosti. Vidí akoby cez mliečne sklo, začína mať nepríjemné problémy pri šoférovaní, keď je precitlivený na každú zmenu intenzity svetla a najmä na reflektory oproti idúcich áut, ktoré ho môžu ľahko oslepiť a spôsobiť nehodu. Tieto ťažkosti pri šoférovaní sa prejavujú obzvlášť za šera a súmraku, keď sa svetlo stráca a okraje predmetov sa pred očami rozmazávajú. Znepríjemňuje však aj bežné každodenné aktivity a výrazne tak znižuje kvality života.

Ako so šedým zákalom bojovať? Navštívte odborníka, liečba nie je náročná

Bohužiaľ, žiadne kvapky, cviky ani „osvedčená“ medicína z internetu vám nepomôžu. Nedajte sa zmiasť šarlatánskymi postupmi a receptmi a choďte rovno za odborníkom, aby jasne stanovil diagnózu a liečbu. Dobrou správou pre pacientov so šedým zákalom je tá, že vďaka moderným technológiám sa vedia zákalu zbaviť za menej ako štvrťhodinu (najmä vďaka femtosekundovému laseru). Musia len podstúpiť dôkladné predoperačné vyšetrenie, operačný zákrok a prejsť rekonvalescenciou.  Šedého zákalu sa pritom možno zbaviť už v počiatočných štádiách a na rozdiel od minulosti netreba čakať na to, kým „dozrie”. Operáciu je teda dobré absolvovať čo najskôr a vyhnúť sa zníženej kvalite života.

Operácii musí, samozrejme, predchádzať predoperačné vyšetrenie, aby si lekár vedel presne zistiť stav vášho oka, a až potom sa pristupuje k operácii. Zákrok je ambulantný a hneď po ňom odchádzate domov, nemusíte na klinike stráviť noc. Navyše je aj bezbolestný, keďže sa vykonáva pri lokálnej anestézii. Na to slúžia špeciálne očné kvapky, vďaka ktorým je oko počas operácie znecitlivené a necítite tak žiadnu bolesť.

Sú dva spôsoby operácie na odstránenie šedého zákalu

Pri oboch spôsoboch sa operuje ambulantne a pacientovi sa do oka implantujú nové šošovky. Prvým spôsobom je takzvaná klasická operácia (metódou fakoemulzifikácie), pri ktorej lekár urobí vstupné rezy a pomocou ultrazvukovej sondy rozdrví stvrdnutú šošovku. Keď ju následne odstráni, vloží do vytvoreného priestoru novú umelú šošovku, ktorá nahradí tú zakalenú šošovku a zlepší tak váš zrak.

Druhým – modernejším a rýchlejším – spôsobom je operácia šedého zákalu pomocou femtosekundového laseru, takzvanou metódou FLACS. Za touto skratkou sa skrýva dlhý anglický názov Femtosecond Laser Assisted Cataract Surgery – teda operácia katarakty za pomoci femtosekundového lasera. Laser dokáže tvrdú šošovku rozbiť na množstvo kúskov, ktoré sa následne jendoducho odsajú. Táto metóda je tak bezpečnejšia ako zákrok vykonaný ultrazvukom a navyše je aj rýchlejšia a šetrnejšia. Tento femtosekundový laser dokáže vykonať až 60 % krokov v rámci postupu pri odstraňovaní šedého zákalu a nahradiť tak skalpel či ruku operatéra.

Pre pacienta je najdôležitejšia azda tá správa, že hneď po operačnom zákroku môže ísť pokojne domov. Šedý zákal je minulosťou a kvalita života je opäť vyššia. Výrazne vyššia. Počas rekonvalescencie len musí dodržať aplikáciu predpísaných očných kvapiek. Zároveň je veľmi dôležité dodržiavať odporúčania a pokyny vášho ošetrujúceho lekára. Pooperačné obdobie a doba rekonvalescensie, našťastie, trvá iba niekoľko hodín až pár dní a človek sa stopercentne môže vrátiť do každodenného kolobehu života.

Faktom ale je, že už deň po operácii sa začne zrak znovu zlepšovať a zraková ostrosť sa zvyšuje. Len musíte dať očiam po operácii šedého zákalu čas na rekonvalescenciu a nechať mozog zvyknúť si na nové a lepšie videnie.

 

CHCEM SA OBJEDNAŤ