Očami Paulíny

Osobná skúsenosť s laserovou operáciou očí

Očami Paulíny
9. júna 2021 Karolína Urbánková

Rozhovor s mladou úspešnou študentkou

Paulína Vicenová je talentovaná Slovenka s láskou k biomedicíne. Vďaka tvrdej práci sa jej podarilo získať prestížne štúdium na Oxfordskej univerzite. Tešíme sa z tohto jej úspechu a keďže chceme, aby videla Oxford naplno, rozhodli sme sa jej pomôcť upraviť zrak.

Okuliare začala nosiť ešte ako dieťa, keď mala 11 rokov. Jej prvé okuliare boli veľmi slabé, ale postupne sa jej videnie do diaľky zhoršovalo, a tak Paulíne doktorka predpisovala čoraz vyššie a vyššie dioptrie.

Pred niekoľkými dňami v našej klinike absolvovala zákrok iLASIK, vďaka ktorému už okuliare nosiť nemusí. Opýtali sme sa jej, ako je spokojná, ako si zvykla na život bez okuliarov, ako prebiehal celý proces a či pociťovala bolesť. Ak aj vy zvažujete laserovú operáciu očí, v tomto rozhovore nájdete odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s týmto zákrokom. paulina

Ako vnímate kvalitu života teraz – niekoľko dní bez okuliarov?

Život bez okuliarov je omnoho praktickejší a pohodlnejší ako život s okuliarmi. Veľkú zmenu vnímam napríklad v tom, že sa mi teraz už nezahmlievajú okuliare, keď nosím respirátor. Taktiež už okuliare nemusím každé ráno hľadať a čistiť a môžem nosiť slnečné okuliare. Už teraz sa teším na to, že budem toto leto prvýkrát vidieť dobre aj pod vodou.

Ako reagujú na zmenu ľudia vo vašom okolí?

Sú radi, že som s operáciou spokojná. Viacerí moji kamaráti začali podobný zákrok zvažovať tiež.

Máte za sebou zákrok vo Vesely Očná Klinika. Ako prebiehal operačný deň?

Ráno som prišla do kliniky na presne určený termín. Pán doktor sa so mnou stretol a vysvetlil mi, ako bude operácia prebiehať a odpovedal mi na moje otázky. Potom som už šla do predoperačnej čakárne, kde mi sestrička aplikovala lokálnu anestéziu v podobe očných kvapiek. Asi po dvadsiatich minútach som si prešla do operačnej miestnosti, kde mi pán doktor postupne zoperoval obidve oči. Pán doktor bol veľmi milý. Počas operácie mi hovoril, kam sa mám pozerať a čo mám čakať. Operácia trvala menej ako 15 minút. Po ukončení operácie som mohla hneď ísť pešo domov Doma som si potom kvapkala do očí antibiotické kvapky, umelé slzy a kortikosteroidy. Na ďalší deň som šla na kontrolu a o týždeň som mala ešte jednu kontrolu, na ktorej som už videla úplne dobre.

Bolo niečo, čo Vás na klinike prekvapilo?

Celkom ma prekvapilo, aká je klinika veľká. Pozostáva z viacerých miestností zariadených veľkým množstvom najrôznejších prístrojov.

Aké otázky ste kládli p. doktorovi Veselému? Čo Vás z medicínskeho hľadiska najviac zaujímalo?

Mňa dosť zaujímalo, kde sa pán doktor naučil robiť takéto operácie a ako sa dostal k očnému lekárstvu. Taktiež som rada, že mi pán doktor vysvetlil, čo sa počas operácie bude diať a na akých základných princípoch funguje technológia iLASIK.

Ako ste vnímali celkový prístup personálu a atmosféru na klinike?

Všetci zamestnanci boli ku mne veľmi milí. Pred operáciou som vnímala, že atmosféra na klinike je pokojná a priateľská. Počas operácie som preto nemala skoro žiadny stres. Myslím, že to, že som bola v pokoji je jedným z dôvodov, prečo som operáciou prešla takmer bezbolestne.

Aké boli Vaše pocity hneď po zákroku? Pociťovali ste bolesť neskôr?

Hneď po operácií som začala vidieť lepšie, ale mala som ešte trochu zahmlené videnie, ktoré potom do pár dní zmizlo. Bolesť som nepociťovala. Mala som však po operácií ešte nejaký čas suché oči a bola som citlivá na svetlo. To som riešila umelými slzami.

Odporučili by ste takýto zákrok aj iným?

Tento zákrok by som určite odporúčala, a to najmä tým, ktorí majú silné okuliare. Samozrejme, to, či je operácia vhodná musí v každom prípade posúdiť priamo lekár.

Ako pokračuje Vaša príprava na štúdium v zahraničí?

Čítam knihy súvisiace s biomedicínou, ktoré mi boli z Oxfordu odporučené a oddychujem. Okrem toho ešte aj doučujem, aby som si zarobila na časť môjho pobytu v Oxforde. Po Brexite je totiž školné v Británii veľmi drahé a neexistujú žiadne štipendia, o ktoré by som si mohla požiadať. Doučovanie pokryje iba časť mojich nákladov. Preto som si založila v Slovenskej sporiteľni verejnú zbierku, ktorá aktuálne stále prebieha. Som nesmierne vďačná za to, že sa veľké množstvo Slovákov rozhodlo podporiť ma počas môjho štúdia v Oxforde. V súčasnosti mi už suma, ktorú som vyzbierala, vystačí na rok a pol štúdia.

Viac o Paulíne Vicenovej a možnostiach, ako podporiť jej štúdium: https://paulina-vicenova9.webnode.sk/uvod/

 

iLASIK

Pokiaľ máte aj vy záujem o svetovo najpresnejší a najbezpečnejší laserový zákrok iLASIK, odborníci našej očnej kliniky vám na základe svojich dlhoročných skúseností ochotne poskytnú svoje rady. Stačí sa objednať na bezplatnú konzultáciu.

Objednajte sa na vyšetrenie alebo na bezplatnú konzultáciu.


Potvrdzujem, že som sa oboznámil s informáciami týkajúcimi sa spracovania osobných údajov vo VESELY Očná Klinika [1].

[/spb_row]