Pohotovosť: 0901 787 808 (viac info)
BA 02 / 3211 4644 • PP 052 / 3211 351 • KE 055 / 6424 848 • 052 / 4317 385

Starecká slabozrakosť

Test, liečba a operácia

Presbyopia ako starecká vetchozrakosť – test, liečba a operácia
3. apríla 2018 Admin Veselý

Presbyopia ako starecká vetchozrakosť – test, liečba a operácia

Presbyopia, inak známa ako starecká vetchozrakosť alebo starecká slabozrakosť, je očná vada postihujúca každého bez výnimky. Prečítajte si, ako sa prejavuje a čo sa dá proti nej robiť v zmysle jej liečby či operácie.

Zrazu začnete mať problém s čítaním novín, emailu alebo sms správ. Mobil či knihu si musíte odďaľovať čoraz viac od očí, aby ste vôbec mohli tie písmenka prečítať. Blízke predmety začínate vnímať hmlisto. Čo je za tým?

Ak máte po 40-tke, je vysoká šanca, že sa u vás začínajú prejavovať prvé príznaky ochorenia známeho ako starecká vetchozrakosť. Tento typ slabozrakosti predstavuje refrakčnú chybu, ktorá postihuje každého po dovŕšení určitého veku.

Najčastejšie začína ľuďom znepríjemňovať život medzi 40. a 45. rokom života. Účinná prevencia zatiaľ neexistuje.

Keď šošovka stráca pružnosť

Presbyopiu možno jednoducho charakterizovať ako potrebu okuliarov na čítanie a zaradiť ju medzi ochorenia zraku podmienené vekom. Očná šošovka u mladého človeka je pružná, čo jeho očiam umožňuje bez problémov rýchlo zaostriť na predmety v rôznych vzdialenostiach. Časom sa táto elasticita vytráca, spolu so schopnosťou akomodácie oka.

V prípade prítomnosti ďalekozrakosti sa tento problém objaví skôr, pri krátkozrakosti zase neskôr. Svoje maximum dosahuje vetchozrakosť okolo 60. roka života – po tomto období sa už vada u človeka zvyčajne ďalej nezhoršuje.

Ako sa prejavuje presbyopia

Najtypickejším príznakom presbyopie je neustále zväčšovanie vzdialenosti medzi očami a predmetom, na ktorý hľadíme – či už je to kniha, mobil alebo email. Často sa preto tomuto ochoreniu hovorí aj „syndróm krátkych rúk“.

Zo začiatku stačí, ak si predmet, ktorý držíte, vzdialite o pár centimetrov od tváre, postupne vám však už nestačia ani natiahnuté ruky. Problémy okrem toho ľudia pociťujú aj pri iných aktivitách – napríklad pri varení, cvičení či v samotnej práci, keď potrebujú zaostriť na blízky predmet.

Človek, ktorého začne toto ochorenie trápiť, často pri snahe rozoznať písmenka v texte prižmuruje oči. Typické je tiež rozmazané a hmlisté videnie. Sprievodnými symptómami je okrem toho bolesť hlavy a očí či únava z namáhanie si zraku.

Otestujte si svoj zrak doma

Ak chcete rýchlo a bez pomoci lekára zistiť, či sa náhodou už aj u vás neprejavuje presbyopia, môžete si doma vyskúšať jednoduchý čítací test. Stačí si z internetu stiahnuť text a umiestniť ho do bežnej vzdialenosti pri čítaní novín alebo knihy, teda približne 40 centimetrov od očí. Postupne prečítajte text vo všetkých veľkostiach až po riadok, na ktorý už nie ste schopní zaostriť.

Nezabudnite si označiť, ktorá veľkosť bola pre vás ešte normálne čitateľná a ktorá už nie. Pri vyhodnocovaní testu postupujte podľa návodu. Cieľom je odhaliť, či sa u vás už neprejavujú prvé príznaky presbyopie.

Presbyopia a jej liečba

Jedinou možnosťou liečby boli v minulosti špeciálne okuliare a v prípade inej refrakčnej chyby sa pacientovi predpisovali dvoje dioptrie – jedny na čítanie a druhé na diaľku. Ide o nepraktické riešenie, pri ktorom je potrebné neustále okuliare striedať podľa toho, čo práve robíte. Pre ľudí s vetchozrakosťou sú k dispozícii aj tzv. bifokálne okuliare s viditeľným predelom medzi vrchnou a spodnou časťou, určenou na čítanie textu, alebo okuliare s multifokálnymi sklami bez predelu.

Dnes sa využívajú aj multifokálne kontaktné šošovky, ktoré – podobne ako dioptrie – predpisuje očný špecialista. K tomu by ste mali zájsť nielen vtedy, keď už pociťujete pri videní problémy.

Ak máte nad 40 rokov, očného lekára by ste mali navštíviť minimálne raz za rok v rámci preventívnej prehliadky ostrosti zraku. Vďaka nej možno odhalíte aj iné očné ochorenie, ktoré vám pri neskorom diagnostikovaní môže vážne ohroziť zrak.

Presbyopsia a operácia – využite túto bezpečnú možnosť odstránenia poruchy

Súčasné moderné medicínske technológie ponúkajú oveľa pohodlnejšie riešenie vekom podmienenej očnej vady. Veľmi obľúbenou je metóda PRELEX, počas ktorej sa pacientovi odstráni vlastná šošovky a implantuje sa umelá šošovka, plne nahrádzajúca okuliare na čítanie, ale aj dioptrie určené do diaľky a na blízku vzdialenosť. Ide o rýchly a bezbolestný ambulantný zákrok, ktorý trvá okolo 15 minút.

Na trvalé riešenie sa tiež využíva modernejší spôsob implantovania šošovky a to pomocou femtosekundového lasera. V takom prípade sa jedná o zákrok FemtoPRELEX. Femtosekundový laser dokáže nahradiť vo veľkej miere manuálne kroky očného chirurga, čím sa dosahuje vysoká bezpečnosť a precíznosť – pacienti sa tak nemusia obávať vzniku komplikácií.

Strach zo žiarenia nie je na mieste, moderné lasery dokážu zabezpečiť žiadaný výsledok i s použitím nízkej energie žiarenia. Vďaka modernej technológii budete opäť vidieť ostro na všetky vzdialenosti už do niekoľkých minút po zákroku.

Na Slovensku využíva špeciálny femtosekundový laser CATALYS, priamo navrhnutý na operácie šošovky, ako jediná naša VESELY Očná Klinika. Pacientom ponúkame bezplatnú vstupnú konzultáciu, počas ktorej vám naši odborníci poskytnú viac informácií ohľadne možnej liečby a navrhnú ďalší postup.

Za pár minút vaše oči omladnú doslova o desiatky rokov a na okuliare tak budete môcť pokojne zabudnúť.

CHCEM SA OBJEDNAŤ