Pohotovosť: 0901 787 808 (viac info)
BA 02 / 3211 4644 • PP 052 / 3211 351 • KE 055 / 6424 848 • 052 / 4317 385

Výmena očnej šošovky

Nová šošovka vás oslobodí od okuliarov

Operácia šošovky

Cena liečby už od 880 €

CHCEM SA OBJEDNAŤ

Po 40. roku života sa u väčšiny ľudí začína prejavovať starecká slabozrakosť, tzv. presbyopia alebo ľudovo povedané „choroba krátkych rúk“. Pre tento stav podmienený vekom je charakteristické zhoršené videnie na blízko (pri čítaní) a na pracovnú vzdialenosť (pri práci s počítačom). Kvalitné a ostré videnie vám prinavráti refrakčná výmena šošovky.

Čo je slabozrakosť?

Slabozrakosť, odborne nazývaná presbyopia, sa týka každého z nás po dovŕšení určitého veku. U väčšiny ľudí sa začína prejavovať po prekročení 40. roku života. Má ju na svedomí skutočnosť, že zatiaľ čo v mladšom veku je šošovka oka pružná, s pribúdajúcim vekom stráca svoje vlastnosti a to znemožňuje oku dobre zaostrovať. 

Pristihli ste sa niekedy, ako držíte jedálny lístok alebo knihu stále vo väčšej vzdialenosti, aby ste boli schopní niečo prečítať? Nutnosť nosiť okuliare na čítanie je známkou presbyopie.

Jedinou možnosťou, ako znovu vidieť ostro, boli v minulosti okuliare s multifokálnymi sklami alebo dvojo okuliarov. Dnes však môžete na našej klinike pomocou moderných technológií a materiálov podstúpiť bezbolestný a rýchly operačný zákrok, vďaka ktorému budete kvalitne vidieť na všetky tri vzdialenosti. Ide o tzv. refrakčnú výmenu šošovky zákrokmi PRELEX alebo FemtoPRELEX (skratka pre Presbyopic Lens Exchange).

Ostré videnie na všetky 3 vzdialenosti aj bez okuliarov!

Čítanie

Práca s PC

Vzdialenosť

Liečba slabozrakosti

Cieľom zákroku PRELEX je vrátiť pacientom dokonalú zrakovú ostrosť do diaľky, na strednú vzdialenosť aj na blízko naraz bez nutnosti používania okuliarov. To je možné dosiahnuť implantáciou tzv. multifokálnej šošovky. Pri zákroku PRELEX Vám naši skúsení odborníci odstránia pôvodnú, už čiastočne nefunkčnú šošovku a na jej miesto vložia novú, multifokálnu šošovku špičkovej svetovej kvality. Vďaka týmto revolučným šošovkám už viac nebudete potrebovať okuliare na čítanie ani do diaľky.

“ Vlastnú, už neelastickú šošovku nahradíme novou multifokálnou šošovkou. Uvidíte!

Femtosekundový laser CATALYS

Femtosekundový laser CATALYS

Metóda FemtoPRELEX

Donedávna bola výmena šošovky možná iba za pomoci skalpelového rezu na rohovke (PRELEX), v dnešnej dobe však manuálny rez nahrádza najmodernejší laserový prístroj CATALYS. Pri zákroku FemtoPRELEX nahrádza tento femtosekundový laser CATALYS až 50% – 60% práce operatéra. Použitie femtosekundového laseru skráti trvanie zákroku, zvýši jeho presnosť a teda aj bezpečnosť a zabezpečí vynikajúce výsledky.

Výhody zákroku FemtoPRELEX:

icon box image

Presnosť

Laserová operačná metóda umožňuje precízny profil rezu, šetrné rozdelenie šošovky a perfektné umiestnenie novej multifokálnej šošovky.

icon box image

Bezpečnosť

Operatér má neustále plnú kontrolu nad priebehom zákroku a dokáže ho lepšie naplánovať. Do oka vniká o vyše 40% menej ultrazvukovej energie.

icon box image

Kvalita

Najkvalitnejšie šošovkové implantáty bez vedľajších efektov zaistia perfektné videnie bez okuliarov – aj nad 40 rokov. A spokojných pacientov.

 

„Urobila som jedno z mojich

najlepších rozhodnutí !“ 

Gizka Oňová, speváčka, herečka (FemtoPRELEX)

Oňová Gizka FemtoPRELEX - VESELY Očná Klinika

Implantáty

Tímu špecialistov na našej klinike nesmierne záleží nielen na tom, aby vám poskytli najvyššiu kvalitu odbornej starostlivosti, ale aj výberu vnútroočného implantátu. Z tohto dôvodu vám ponúkame implantáty len od najkvalitnejších výrobcov, ktorí tvoria svetovú špičku nielen v produkcii a kvalite, ale aj vo vývoji vnútroočných implantátov.

Všetky implantáty používané na našej klinike sú vyrobené z toho najmodernejšieho a najkvalitnejšieho materiálu – z mäkkého hydrofóbneho akrylátu a majú inovatívny dizajn, čím sú zárukou najlepšej zrakovej ostrosti a zníženia rizika vzniku druhotného sivého zákalu. Sú skladateľné, čiže naši špecialisti ich vedia do oka implantovať za použitia minimálnych rezov. Škála implantátov je veľmi široká, zahŕňa monofokálne šošovky, šošovky s tzv. žltým filtrom, torické šošovky a tiež multifokálne šošovky, ktoré patria do skupiny tzv. „prémiových implantátov”.

Vieme, že výber implantátu je pre celkový dlhodobý výsledok a vašu spokojnosť veľmi dôležitý, preto si na výbere toho správneho dávame záležať. Vždy sa výber snažíme prispôsobiť vášmu veku, individuálnemu nálezu a požiadavkám.

Implantát - multifokálna šošovka

Implantát – multifokálna šošovka

Multifokálne šošovky môžu naraz korigovať krátkozrakosť aj ďalekozrakosť. Poskytujú tak ostrý pohľad do blízka, do diaľky a aj na strednú vzdialenosť. Popri prvotriednej zrakovej ostrosti vám tieto inovatívne šošovky poskytnú aj výrazné zredukovanie oslepujúcich efektov a minimálnu stratu kontrastu vo všetkých troch vzdialenostiach. Vaše doposiaľ potrebné okuliare Vám už tak budú zbytočné.

Implantát - multifokálna torická šošovka

Implantát – multifokálna torická šošovka

Torické šošovky implantujeme tým pacientom, ktorých okrem dioptrií trápi aj astigmatizmus (zlé zakrivenie rohovky) a musia nosiť okuliare s takzvanými cylindrickými hodnotami. Na našej očnej klinike vám vieme poskytnúť aj implantáciu kombinovaných, takzvaných multifokálnych torických šošoviek, ktoré vás zbavia dioptrií aj cylindrov a dopriať vám tak život znovu vo vysokom rozlíšení aj po 45. roku života.

“ Vďaka inovatívnym multifokálnym šošovkám vás nadobro zbavíme vašich okuliarov do diaľky aj na čítanie. „

Navigačný systém VERION™

Navigačný systém VERION™

Navigačný systém VERION™

V prípade implantácie tzv. multifokálnych, či torických šošoviek štandardne používame pri refrakčnej operácii šošovky navigačný systém VERION™. Vďaka nemu vieme presne určiť optimálnu polohu šošovky v oku, tak aby bol výsledok zákroku čo najdokonalejší a vaša zraková ostrosť čo najlepšia.

NENECHAJTE

SVOJ ZRAK

ZOSTARNÚŤ!

KONTAKT METÓDA

prelex - operačná metóda - VESELY Očná Klinika

    

Ako bude váš laserový zákrok prebiehať?

Pred každou refrakčnou operáciou je potrebné absolvovať kompletné a podrobné predoperačné vyšetrenie na jednom z našich pracovísk. Môžete sa naň objednať telefonicky, e-mailom alebo prostredníctvom online formulára. Všetky potrebné kontaktné údaje nájdete tu:

BRATISLAVA POPRAD KOŠICE STARÁ ĽUBOVŇA

Vstupné vyšetrenie

Na úvod podstúpite komplexné vstupné vyšetrenie, ktorého cieľom je získať čo najviac údajov a informácií nielen o vašich očiach, ale aj o vašom životnom štýle, zvykoch, záľubách, potrebách a predstavách o výsledku zákroku.

Predoperačné vyšetrenie trvá približne dve hodiny a jeho súčasťou je kontrola zrakovej ostrosti, výšky vnútroočného tlaku a kontrola predného segmentu oka (rohovka, dúhovka, šošovka) a očného pozadia. Zároveň absolvujete aj niekoľko špecializovaných vyšetrení, ktoré nám pomôžu vypočítať presnú hodnotu najvhodnejších implantátov. Na základe získaných údajov objednáme implantáty na mieru vašim individuálnym potrebám a zdravotnému stavu.

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte ich našim špecialistom položiť. Ochotne vám všetko vysvetlia, aby ste boli čo najviac informovaní a operáciu podstupovali s dobrým pocitom. Váš pocit bezpečia a dôvera sú pre nás dôležité.

Predoperačné vyšetrenie vyžaduje rozkvapkanie a rozšírenie zreničiek. To spôsobuje dočasné zhoršené videnie nablízko a neschopnosť zaostriť. Preto pacientom neodporúčame približne 3-4 hodiny po vyšetrení šoférovať. Trvanie pôsobenia očných kvapiek je u každého individuálne.

Pred operáciou

Pred samotnou operáciou nie je nutné, aby ste absolvovali interné predoperačné vyšetrenie umožňujúce výkon v lokálnej anestézii, ak váš ošetrujúci lekár nestanovil inak.

Týždeň pred zákrokom je potrebné do oka, ktoré bude operované, aplikovať očné kvapky podľa odporúčania lekára. Presné pokyny vám budú odovzdané aj v papierovej forme na záver predoperačného vyšetrenia.

Odporúčame vám týždeň pred operáciou užívať prípravok na ochranu sietnice, ktorý obsahuje omega-3 mastné kyseliny. Ten od nás získate na záver predoperačného vyšetrenia v rámci balíčka „ochrana sietnice”.

Operácia

Výkon je bezbolestný a trvá menej než 15 minút. Pobyt na našej očnej klinike v deň zákroku trvá približne 2 hodiny, v rámci ktorých znovu skontrolujeme váš zdravotný stav a vylúčime akékoľvek akútne očné ochorenie. Následne vám rozkvapkáme zrenicu operovaného oka. Samotný zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii a je bezbolestný.

Pri zákrokoch PRELEX alebo FemtoPRELEX sa najskôr operuje jedno oko a o týždeň neskôr druhé. Samotný zákrok je možné vykonať dvoma rôznymi spôsobmi:

Metóda fakoemulzifikácie

Fakoemulzifikácia je klasický postup, kde sa šošovka musí rozdrviť pomocou ultrazvukovej sondy po tom, ako chirurg najprv vykoná niekoľko krokov – napríklad urobí vstupné rezy, otvor v pudzre šošovky (kapsulorexa) a pod. Do uvoľneného priestoru následne vloží umelú vnútroočnú šošovku, ktorá nahradí pôvodnú.

Femtosekundovým laserom asistovaná operácia

Modernejším, šetrnejším a bezpečnejším spôsobom je metóda FLACS – teda operácia za asistencie femtosekundového laseru (Femtosecond Laser Assisted Surgery). VESELY Očná Klinika používa ako jediná na Slovensku laserový prístroj CATALYS, ktorý bol na rozdiel od iných podobných prístrojov už od svojho vzniku navrhnutý špeciálne na operáciu šošovky. Tento femtosekundový laser dokáže vykonať až 60% krokov v rámci postupu pri refrakčnej výmene šošovky. Dysfunkčnú šošovku rozdelí na niekoľko stoviek malých pravidelných fragmentov, ktoré sa už nemusia drviť ultrazvukom, ale stačí ich len jednoducho odsať. To robí celý zákrok šetrnejším a bezpečnejším.

Po operácii vám cez oko prelepíme ochrannú nálepku, ktorá bude chrániť povrch oka až do druhého rána, keď ju budete môcť z oka sňať. Výsledok refrakčnej operácie uvidíte ihneď po zákroku. Po zákroku dostanete operačný protokol a identifikačnú kartu šošovkového implantátu a tiež SOS kontakt na niektorého z našich očných chirurgov, ktorý vám bude k dispozícii na telefonickú konzultáciu v prípade otázok či pochybností. Približne 20 minút po operácii môžete našu očnú kliniku opustiť v sprievode blízkej osoby. Odporúčame vám po zvyšok dňa dodržiavať kľudový režim a oddychovať.

Kontrola po zákroku

Po zákroku a krátkom pozorovacom období vám náš personál znovu vysvetlí a odporučí potrebnú pooperačnú starostlivosť a prepustí vás do domácej liečby. V tomto období je veľmi dôležité, aby ste dodržiavali pokyny týkajúce sa pooperačnej liečby a aby ste v prípade akýchkoľvek nejasností všetko konzultovali s našimi lekármi.

Po každej operácii šošovky je nutné kontrolné vyšetrenie, ktoré absolvujete druhý deň po zákroku. Termíny ďalších pooperačných kontrol určí váš ošetrujúci lekár individuálne podľa štádia ochorenia a druhu podstúpenej liečby.

Pooperačná liečba a zotavovanie

Pooperačná liečba nie je náročná. Po zákroku je dôležité, aby ste si tri týždne do oka aplikovali pooperačné kvapky podľa pokynov ošetrujúceho lekára. Neodporúčame vám dvíhať a nosiť ťažké predmety (nad 3 kg) ani sa prudko predkláňať či nadmerne zapierať alebo namáhať. Nevhodný je aj pobyt v bazénoch, vodných nádržiach a saunách. Môžete vykonávať bežnú pracovnú činnosť aj nenáročné pohybové aktivity. Tieto obmedzenia nebudú trvať dlhšie než tri týždne a potom sa môžete vrátiť k svojmu každodennému životu a záľubám s ešte kvalitnejším zrakom než pred operáciou.

Obmedzenia po refrakčnej výmene šošoviek sa môžu individuálne meniť podľa odporúčaní a pokynov vášho ošetrujúceho lekára.

Bezplatná konzultácia?

Pokiaľ potrebujete operáciu šošovky aj vy, odborníci našej očnej kliniky vám na základe svojich dlhoročných skúseností ochotne poskytnú svoje rady. Stačí sa objednať na bezplatnú konzultáciu.

Objednajte sa na vyšetrenie alebo na bezplatnú konzultáciu.

Odoslaním formulára súhlasíte so správou, spracovaním a uchovaním vašich osobných údajov v uvedenom rozsahu (meno a priezvisko, kontaktné údaje) za účelom kontaktovania a dohodnutia termínu a druhu vyšetrenia vo VESELY Očná Klinika v zmysle zákona č. 428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov v znení neskorších predpisov.