Pohotovosť: 0901 787 808 (viac info)
BA 02 / 3211 4644 • PP 052 / 3211 351 • KE 0917 702 755 • 052 / 4317 385

Máte červené oči?

Je to iba ALERGIA?

Máte červené oči? Je to iba ALERGIA?
14. apríla 2020 Karolína Urbánková

Máte červené oči? Je to iba ALERGIA?

Jarné obdobie so sebou prináša veľa slnka a tepla, teda aj veľa príjemných aktivít vo vonkajšom prostredí. Avšak práve toto ročné obdobie je „peklom“ pre alergikov. Alergici majú pocity svrbenia, slzenia a začervenania očí, nehovoriac o celkových príznakoch, ako sú únava, kýchanie, kašeľ a pocit plného nosa.

Napriek tomu, že práve toto ročné obdobie nás núti príznaky červeného oka pripisovať alergickej konjunktivitíde, nie vždy je to správne. V niektorých prípadoch nás môže práve toto zanedbanie starostlivosti a návštevy očného lekára stáť zrak.

Alergický zápal spojiviek (alergická konjunktivitída) je jedným z hlavných príznakov alergie. Podľa najnovších štúdií sa počas posledných desaťročí celosvetovo dramaticky zvýšila incidencia alergických ochorení a alergia je považovaná za jedno z najčastejších chronických ochorení vôbec. Toto zvýšenie významne súvisí jednak so zmenami životného prostredia, ako sú napr. industrializácia, zvýšená hygiena, urbanizácia, ale aj s genetickou predispozíciou na dané ochorenie. Odhaduje sa, že 1 z 5 ľudí trpí aspoň jedným z prejavov alergie – alergická nádcha, astmatické ochorenie, atopická dermatitída, alergický zápal spojiviek či alergia na jedlo. Urbanizácia, resp. strata vidieckeho prostredia v rozvojových krajinách, stále stúpa, preto sa predpokladá neustály nárast pacientov trpiacich alergiou.

Je to skutočne alergický zápal spojiviek? 

Práve alergický zápal spojiviek je veľmi častým očným príznakom alergie. V populácii sa objavuje približne u 40 % pacientov, pričom častejšie u detí. Medzi najčastejšie príznaky a symptómy, ktoré pacient pociťuje, sú svrbenie očí, začervenanie, slzenie a svetloplachosť. Príznaky sú výraznejšie v určitých ročných obdobiach.

Pocit zhoršeného videnia, pocit pálenia, výrazný opuch a začervenanie okolia oka, bolesť, svetloplachosť či prítomnosť žltavého sekrétu v očiach môžu naznačovať iný typ ochorenia, ktorý si vyžaduje osobitý prístup, zhodnotenie nálezu očným lekárom a navrhnutie cielenej liečby.

Tabuľka 1. Najčastejšie symptómy zápalov spojiviek a iných očných ochorení.

Aká je liečba?

Medzi základné liečebné postupy alergie patrí čiastočná zmena životného štýlu a tým minimalizovanie kontaktu s alergénom. Všeobecne platí, že najvyššie množstvo alergénov je v teplom a suchom počasí. Preto sa alergikom odporúča ísť na prechádzky a vykonávať vonkajšie športové aktivity po daždi alebo vo večerných hodinách po 19. hodine do polnoci. Vtedy je koncentrácia alergénov v ovzduší najnižšia. Na vidieku sa neodporúča vetrať v ranných hodinách pre vysoký výskyt alergénov. Pacient by mal obmedziť fajčenie.

Používanie umelých sĺz bez konzervačných látok môže pozitívne ovplyvniť priebeh zápalu. Umelé slzy slúžia ako ochrana sliznice spojivky a tiež pomáhajú rozpustiť a odplaviť alergény v slzách. Odporúčame dávkovanie 4- až 8-krát denne. Umelé slzy sú dostupné bez lekárskeho predpisu.

Špecializovaný lekár určuje individuálny postup liečby v závislosti od subjektívnych príznakov pacienta a objektívneho nálezu, získaného počas odborného vyšetrenia. Mnohokrát si samotná diagnostika vyžaduje multidisciplinárny prístup viacerých odborných lekárov a v neposlednom rade návštevu alergológa a imunológa.

Návšteva očného lekára je nevyhnutná pri subjektívnych príznakoch alergickej konjunktivitídy pre vylúčenie iného ochorenia očí a určenie správnej liečby. Na základe stupňa klinického nálezu očí lekár-oftalmológ indikuje lokálnu liečbu antialergickými alebo protizápalovými kvapkami. Ak je potrebné, indikuje celkovú antialergickú liečbu pacienta. Tieto liečivá si vyžadujú lekársky predpis.

A aká je prvá pomoc, keď nemáte naporúdzi žiadne lieky či kvapky proti alergii?

Jednoducho sa schlaďte. Cmúľajte dreňový nanuk alebo kocku ľadu po malých kúskoch. Tie schladia ústnu aj nosnú dutinu, takže sa zúžia cievy a zjemní opuch slizníc. A keďže dutina nosa je prepojená slzným kanálikom aj s okom, dôjde k úľave nielen pri dýchaní, ale uľaví sa aj očiam.

K ochrane prispieva aj nosenie slnečných okuliarov, ako mechanickej ochrannej pomôcky.


MUDr. Eva Cikatricisová