Operácia očí laserom

Uvidíte, že uvidíte. Už o pár minút a bezbolestne.

Laserové operácie očí

Cena operácií už od 290 €

CHCEM SA OBJEDNAŤ

Laserový zákrok je spôsob, vďaka ktorému môžete žiť spokojne a plnohodnotne bez okuliarov. VESELY Očná Klinika je jediné pracovisko na Slovensku, ktoré na odstránenie dioptrických chýb používa prístroje certifikované vesmírnou agentúrou NASA, čo znamená, že spĺňa aj tie najprísnejšie bezpečnostné kritériá.

celosvetovo úspešne vykonaných laserových zákrokov

 

Presnosť a precíznosť laserových zákrokov vám umožní už pár minút po operácii pozorovať okolie bez okuliarov, pričom väčšina našich zákrokov je absolútne bezbolestná. Tímu našich špecialistov s bohatými skúsenosťami už zverilo svoj zrak do rúk množstvo kolegov-lekárov, športovcov, umelcov či vedcov. Aj vy s nami uvidíte!

icon box image

Maximálna presnosť

WaveScan zaznamená každú dioptrickú nedokonalosť na 3-D mape.

icon box image

Šetrnosť zákroku

Šetrný zákrok vďaka modernému prístrojovému vybaveniu.

icon box image

Na mieru pre vás

Vďaka širokej ponuke laserových zákrokov vieme pomôcť aj vám.

Odstránenie dioptrií laserovou operáciou

Existujú dva typy laserových zákrokov – tie, ktoré operujú na povrchu oka a zákroky, ktoré odstraňujú dioptrickú chybu pod povrchom oka.

1

Povrchové laserové operácie očí

Medzi povrchové laserové operácie patria zákroky LASEK a PRK, ktoré sa vykonávajú prostredníctvom jedného laserového zariadenia (excimerový laser). Tieto zákroky si vyžadujú rekonvalescenciu 4 až 5 dní. Je spojená s určitou bolestivosťou, svetloplachosťou a slzením očí. S bolesťou sa nestretnete pri zákrokoch podpovrchových laserových zákrokoch.

2

Podpovrchové laserové operácie očí

Medzi podpovrchové zákroky zaraďujeme úplne bezbolestné femtolaserové operačné metódy ako je FemtoLASIK a iLASIK, ktoré sa vykonávajú na základe súčinnosti dvoch laserovfemtosekundového a excimerového laseru. Sú to metódy s najrýchlejšou dobou hojenia a vďaka ich presnosti a precíznosti môžete už pár minút po operačnom výkone pozorovať svet úplne bez potreby dioptrických okuliarov alebo kontaktných šošoviek.

„Som šťastná, že vidím svet

znovu taký, aký v skutočnosti je!“ 

Mirka Partlová, herečka (iLASIK)

Mirka Partlová laserová operácia očí iLASIK - VESELY Očná Klinika

Najširšie spektrum laserových zákrokov

Vďaka širokému spektru našich laserových metód Vám odborníci vo VESELY Očná Klinika odporučia laserový zákrok presne podľa vašich individuálnych potrieb.

iLASIK – najpresnejší a najbezpečnejší zákrok

FemtoLASIK – najpopulárnejší zákrok

LASEK* – premostenie medzi PRK a LASIK

PRK* – historicky prvý laserový zákrok 

* Zákroky LASEK a PRK môžete na našej klinike podstúpiť buď štandardným operačným postupom, alebo operačným postupom vykonaným presne na mieru vašej dioptrickej chybe.

CHCEM SA OBJEDNAŤ

Vekové ohraničenie

Bez ohľadu na to, či ste krátkozraký, ďalekozraký alebo máte astigmatizmus (cylinder), je veľmi pravdepodobné, že aj vy môžete podstúpiť refrakčný zákrok a zbaviť sa tak závislosti na okuliaroch, či kontaktných šošovkách. Každý pacient prichádza s inou diagnózou a anamnézou, preto si zasluhuje veľmi individuálny prístup. Vo VESELY Očná Klinika poskytujeme široké spektrum operačných zákrokov, vďaka ktorým dokážeme pacientov zbaviť neželaných dioptrií. Dôkladné a detailné predoperačné vyšetrenie nám odhalí, ktorý zo spektra zákrokov je vhodný práve pre vaše špecifické potreby.

Vo všeobecnosti však platí, že vhodný pacient na laserový zákrok by mal mať minimálne 18 rokov. Do dovŕšenia tohto veku je ľudské oko stále vo vývoji a zrak sa ešte môže meniť. Refrakčný laserový zákrok môžete podstúpiť až keď je zrak stabilizovaný. Naopak, po 40.-45. roku života odporúčame našim pacientom už refrakčnú výmenu šošovky metódou PRELEX alebo FemtoPRELEX, ktorá odstraňuje prejav starnutia očí nazývaný tzv. starecká slabozrakosť alebo syndróm krátkych rúk. Týmto zákrokom dokážeme pacienta zbaviť nielen okuliarov na čítanie, ale zároveň aj do diaľky. Laserový zákrok by už v strednom veku nepriniesol optimálny výsledok.

Ideálny vek na podstúpenie laserového zákroku je medzi 18. a 45. rokom života.

Pravdepodobne je laserový zákrok vhodný aj pre vás!

Bez ohľadu na to, či ste krátkozraký, ďalekozraký alebo máte astigmatizmus (cylinder), je veľmi pravdepodobné, že aj vy môžete podstúpiť laserový zákrok a zbaviť sa tak závislosti na okuliaroch, či kontaktných šošovkách pokiaľ spĺňate nasledujúce parametre:

máte aspoň 18 rokov

ste v dobrom zdravotnom stave

máte stabilné výsledky zrakovej ostrosti

nemáte žiadne očné ochorenie

CHCEM SA OBJEDNAŤ

    

Ako bude váš laserový zákrok prebiehať?

Pred každým laserovým zákrokom je potrebné absolvovať kompletné a podrobné predoperačné vyšetrenie na jednom z našich pracovísk. Môžete sa naň objednať telefonicky, e-mailom alebo prostredníctvom online formulára. Všetky potrebné kontaktné údaje nájdete tu:

BRATISLAVA POPRAD KOŠICE

Vstupné vyšetrenie

Na úvod podstúpite kompletné predoperačné vyšetrenie, ktorého cieľom je získať čo najviac údajov a informácií nielen o vašich očiach, ale aj o vašom životnom štýle, zvykoch, záľubách, potrebách a predstavách o výsledku zákroku.

Vyšetrenie trvá približne dve hodiny a jeho súčasťou je skúška zrakovej ostrosti, meranie výšky vnútroočného tlaku a kontrola predného segmentu oka (rohovka, dúhovka, šošovka) a zadného segmentu oka spolu aj s očným pozadím. Zároveň absolvujete aj niekoľko špecializovaných vyšetrení, ktoré nám pomôžu určiť presnú výšku vašej dioptrickej chyby.

Vďaka týmto meraniam naši špecialisti posúdia, či je vo vašom konkrétnom prípade laserový zákrok naozaj najbezpečnejšou voľbou na odstránenie dioptrickej chyby, v opačnom prípade Vám odporučia iný zákrok.

Ak máte akékoľvek otázky, neváhajte ich našim špecialistom položiť. Ochotne vám všetko vysvetlia, aby ste boli čo najviac informovaní a operáciu podstupovali s dobrým pocitom. Váš pocit bezpečia a dôvera sú pre nás dôležité.

Chceli by sme vás dôrazne upozorniť, že minimálne dva týždne pred vyšetrením v laserovom centre našej očnej kliniky nesmiete nosiť kontaktné šošovky, aby nedošlo ku skresleniu veľmi detailných a precíznych meraní, ktoré sú kľúčové pre úspešný výsledok zákroku.

Opatrenia po vyšetrení

Rozkvapkanie a rozšírenie zreničiek spôsobuje dočasné zhoršené videnie nablízko a neschopnosť zaostriť. Preto pacientom neodporúčame približne 3-4 hodiny po vyšetrení šoférovať. Trvanie pôsobenia očných kvapiek je u každého individuálne.

Prečo predoperačné vyšetrenie neprebieha v deň operácie?

Pacienti sa nás často pýtajú, či je možné, aby podstúpili predoperačné vyšetrenia v ten istý deň ako samotný zákrok. V záujme vašej bezpečnosti to však KATEGORICKY ODMIETAME! Pokiaľ má byť zákrok vykonaný precízne, bezpečne, kvalitne a so želanými výsledkami, je z medicínskeho, fyziognomického aj morálneho hľadiska nekorektné snažiť sa ušetriť čas a veci urýchliť. Pri vstupných vyšetreniach je nevyhnutné kvapkami rozšíriť zrenice, aby lekár mohol dôkladne vyšetriť aj očné pozadie. Oko sa však po rozkvapkaní ocitne v neprirodzenom stave, ktorý môže trvať až niekoľko hodín, kým sa znovu vráti do svojho pôvodného, prirodzene zúženého stavu. Laserový zákrok na oku je možné vykonať len vtedy, keď sa zrenica oka nachádza v prirodzenom, zmenšenom stave, inak zákrok nebude mať želaný stopercentný výsledok.

Záleží nám na tom, aby sme operačnými zákrokmi u všetkých našich pacientov dosiahli vždy najlepší možný výsledok. Preto považujeme za bezpodmienečne nevyhnutné, aby ste našu kliniku navštívili viac než len raz.

Operácia

Pri laserových zákrokoch operujeme v jeden deň obe oči. V deň operácie sa na našej očnej klinike zdržíte približne dve hodiny. V rámci tohto času najprv ešte raz absolvujete všetky základné očné vyšetrenia, aby sme pred samotným zákrokom vylúčili akékoľvek akútne očné ochorenia alebo zmeny. Ak sú všetky výsledky ideálne, následne vás pripravíme na laserový zákrok.

Samotný operačný výkon trvá zvyčajne menej než 15 minút. Vykonáva sa v lokálnej anestézii, pri vašom plnom vedomí. Všetky zákroky sú viac-menej bezbolestné, no v prípade zákrokov PRK a LASEK sa môžete stretnúť s nepríjemnými pocitmi ako je rezanie a pálenie očí, svetloplachosť či zvýšené slzenie, v závislosti, ktoré môžu trvať až cca päť dní. Zákroky FemtoLASIK a iLASIK sú úplne bezbolestné a umožnia vám návrat do každodenného života už o 12 hodín.

Po laserovej operácii vám vložíme do očí ochranné šošovky, ktoré poslúžia ako priesvitný obväz a budú chrániť povrch očí až do nasledujúceho rána. Po zvyšok dňa vám odporúčame dodržiavať kľudový režim a oddychovať.

Každému pacientovi dávame S.O.S. kontakt na niektorého z našich očných chirurgov, ktorí sú k dispozícii na bezprostrednú telefonickú konzultáciu pre prípad otázok alebo pochybností.

Viac informácií o priebehu jednotlivých laserových zákrokov nájdete TU.

Kontrola po operácii

Po všetkých laserových operáciách je potrebné podstúpiť kontrolné vyšetrenie, ktoré absolvujete na druhý deň po zákroku.

Termíny ďalších pooperačných kontrol vám určí váš ošetrujúci lekár individuálne podľa štádia ochorenia a absolvovanej liečby. Štandardne sa tieto kontroly vykonávajú na našej klinike, no ak bývate ďaleko od niektorého z našich pracovísk, môžete kontrolné vyšetrenie absolvovať u svojho obvodného očného lekára a o výsledkoch nás bezodkladne informovať.

Pooperačná liečba a zotavovanie

Ak po laserovej operácii pociťujete jemnú bolesť alebo pálenie očí, tieto symptómy môžete zmierniť bežne dostupnými liekmi proti bolesti.

Pooperačná liečba nie je náročná, v podstate pozostáva z toho, že si do očí pravidelne aplikujete špeciálne pooperačné kvapky. Dobu užívania kvapiek vám určí váš ošetrujúci lekár.

Obmedzenia po zákroku závisia od toho, aký zákrok ste absolvovali. V prípade akéhokoľvek zákroku však platí, že by ste kvôli riziku vzniku infekcie mali na dobu minimálne dvoch týždňov úplne obmedziť plávanie, kúpanie a pobyt v saune. Na rovnako dlhé obdobie by ste mali vynechať aktivity, pri ktorých hrozí riziko kontaktu a nárazu, ako sú kontaktné športy – box, džudo, karate, basketbal, hádzaná a podobne. Extrémnym športom sa znovu môžete venovať po 4 týždňoch odo dňa operácie. Tieto obmedzenia a ich dĺžka sa môžu individuálne meniť v závislosti od odporúčania a pokynov vášho ošetrujúceho lekára.

Často kladené otázky

Hradí laserový operačný zákrok poisťovňa?

Laserové operácie patria do skupiny tzv. kozmetických zákrokov, preto sa poisťovňa na ich úhradu vo väčšine prípadov nepodieľa. Poisťovňa čiastočne zákrok uhrádza v prípade, že je rozdiel vo výške dioptrii medzi jedným a druhým oko väčší ako 3,5 dioptrie.

Ako viem, ktorý zákrok je pre mňa najvhodnejší?

Po dôkladných vstupných vyšetreniach a získaní informácii o výške Vašej dioptrickej chyby a ostatných potrebných údajoch o Vašom zraku a očiach, Vám bude po konzultácii s ošetrujúcim lekárom navrhnutá najvhodnejšia metóda odstránenia Vašej dioptrickej chyby.

Je laserové odstránenie dioptrii vekovo ohraničené?

Dioptrickú chybu je možné odstrániť laserom v ktoromkoľvek veku. Podmienkou je však fyziologický nález v ostatných očných štruktúrach. Preto takýto zákrok môžu v niektorých prípadoch podstúpiť aj záujemcovia starší ako 40 rokov. Zákroky však nevykonávame pacientom mladším ako 18 rokov, a to z dôvodu neukončeného rastu a vývoja organizmu.

Je laserové odstránenie dioptrii ohraničené výškou dioptrii?

Prístrojové vybavenie VESELY | Očná Klinika umožňuje odstrániť dioptrické chyby v rozpätí od +5,0 dioptrie do -12,0 dioptrie a to aj v kombinácii s tzv. astigmatizmom. Vo väčšine prípadov však nepristupujeme ku korekcii extrémnych dioptrických chýb laserom, nakoľko takéto riešenie nepovažujeme za správne a bezpečné. Laserovú korekciu bežne vykonávame pri ďalekozrakosti do výšky +4,5 dioptrie a pri krátkozrakosti do výšky -7,5 dioptrie. Odstránenie vyšších dioptrických chýb laserom považujeme za bezpečné a vhodné len v prípade vyhovujúcich anatomických pomerov v oku. Korekciu vyšších dioptrických chýb vykonávame pomocou tzv. fakických šošoviek, ktoré považujeme v tomto prípade za vhodnejšie, šetrnejšie a bezpečnejšie riešenie.

Je možné operovať aj tupozraké oči?

Pomocou laserového zákroku je možné odstrániť dioptrickú chybu aj tupozrakého oka a zabezpečiť mu tak po operácii zrakovú ostrosť aj bez okuliarov. Tupozrakosť ako takú, však nie sme schopní odstrániť. Pravdou však je, že každý náš klient s tupozrakým okom, ktorý podstúpil zákrok iLASIK, mal po tomto zákroku zrakovú ostrosť bez okuliarov dokonca lepšiu, než pred zákrokom s okuliarmi.

Operujú sa obe oči naraz?

Áno, laserová korekcia sa vykonáva na oboch očiach naraz.

Je tento operačný zákrok bolestivý?

Nie, laserový zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii, vďaka čomu je priebeh zákroku úplne bezbolestný. Avšak v závislosti od zákroku sa môžete v pooperačnom období stretnúť s nepríjemnými pocitmi (rezanie a pálenie očí, svetloplachosť, či zvýšené slzenie) trvajúcimi niekoľko dní. Tieto príznaky sú charakteristické pre PRK a LASEK. V prípade zákrokov vykonaných pomocou femtosekundového laseru – FemtoLASIK a iLASIK – je aj pooperačné obdobie bezbolestné a už na druhý deň sa môžete vrátiť do bežného života.

Ako dlho trvá operačný zákrok?

Pobyt na klinike trvá približne dve hodiny, počas ktorých sa opätovne prekontrolujú všetky výsledky, do oči sú aplikované kvapky s anestetickým účinkom a až následne sa vykoná zákrok. Laserový zákrok trvá obyčajne menej ako 15 minút.

Aký je rozdiel medzi zákrokmi PRK alebo LASEK a LASIK?

Všetky tri patria do skupiny laserových zákrokov na korekciu dioptrickej chyby. Zákroky PRK a LASEK sú tzv. povrchové. To znamená, že laserový lúč pôsobí už na povrchové vrstvy rohovky – epitel alebo Bowmanova membrána. Až po ich odstránení je účinný v stróme rohovky, čiže časti, ktorá je najvhodnejšia na laserovú korekciu. Tým, že pri týchto zákrokoch dochádza k nenávratnému odstráneniu Bowmanovej membrány je anatómia rohovky úplne zmenená. Počas zákrokov PRK alebo LASEK dochádza k podráždeniu a poškodeniu nervových zakončení na rohovke a preto je rekonvalescencia po týchto zákrokoch veľmi bolestivá a nepríjemná. Zákrok LASIK vykonaný pomocou femtosekundového laseru je zaradený do skupiny podpovrchových zákrokov. Je charakteristický tým, že sa na povrchu oka vytvorí veľmi jemná a tenká príklopka, tzv. flap. Pod týmto flap-om, ktorý obsahuje epitel, Bowmanovu membránu a aj veľmi jemnú časť strómy, sa vykoná samotné odstránenie dioptrickej chyby excimerovým laserom. Práve vďaka zachovaniu celistvosti povrchových vrstiev rohovky je rekonvalescencia bezbolestná a rýchla, nakoľko nedochádza k masívnemu podráždeniu nervových zakončení v rohovke.

Aká dlhá je rekonvalescentná doba po zákroku?

Dĺžka rekonvalescencie je rôzna podľa typu zákroku, ktorý si vyberiete. a) v prípade zákrokov PRK a LASEK je celková doba rekonvalescencie približne 1/2 roka. Skorá pooperačná rekonvalescencia trvá približne 5-7 dní. Toto obdobie je spojené s rezaním a pálením očí, výraznou svetloplachosťou a slzením, a preto sa odporúča pokojový režim v domácom prostredí. Po celú dobu sú v očiach vložené krycie kontaktné šošovky, ktoré sa vyberú až po piatich dňoch. Od operačného dňa, až po ukončenie liečby je potrebné si do očí denne kvapkať kvapky. Liečba je ukončená 6 mesiacov po zákroku. b) v prípade zákrokov FemtoLASIK alebo iLASIK je celková doba rekonvalescencie cca 2 týždne. Skorá pooperačná rekonvalescencia trvá menej ako 24 hodín, po ktorých sa môžete vrátiť do práce, školy, či svojim koníčkom. Pooperačná liečba trvá iba týždeň.

Aké obmedzenia ma po zákroku čakajú?

Opäť záleží od toho, pre ktorý zákrok sa rozhodnete. V každom prípade však platí, že by ste sa mali vyhýbať plávaniu v bazénoch, jazerách, či v mori po dobu minimálne dvoch týždňov. Taktiež je správne obmedziť aktivity v oblasti kontaktných športov- box, judo, karate, basketbal, hádzaná, … na tak isto dlhú dobu. Extrémne športy je možné vykonávať približne 4 týždne po zákroku. Zásadný rozdiel je v dĺžke pooperačnej liečby, ktorá sa líši v závislosti od zákroku, tak ako je uvedené vyššie. Počas trvania liečby sa neodporúča otehotnieť, čiže v prípade zákrokov PRK, či LASEK až po dobu 6 mesiacov. Je to z dôvodu dlhodobej liečby, i keď veľmi jemnými, kortikoidnými kvapkami. V prípade zákrokov FemtoLASIK, či iLASIK je táto otázka bezpredmetná, nakoľko liečba trvá len týždeň. Obmedzenia sa však môžu individuálne meniť podľa pokynov ošetrujúceho lekára.

Je možné, že sa mi po laserovej operácii prinavráti zraková vada?

Všetky vyšetrovacie postupy smerujú k tomu, aby bola výsledná korekcia najstabilnejšia a najtrvalejšia. V niektorých prípadoch sa však stane, že dôjde k samovoľnej regenerácii tkaniva, ktorú nie je možné ovplyvniť ani vôľou pacienta, či snahou lekára. Pravdepodobnosť návratu dioptrickej chyby po laserovom zákroku je menšia než 0,1%. V takom prípade je možným riešením bezplatné laserové dokorigovanie. Takáto korekcia je poskytovaná v rámci „Garancie spokojnosti“, ktorú VESELY | Očná Klinika ponúka každému svojmu klientovi úplne bezplatne.

Bezplatná konzultácia

Pokiaľ máte záujem o laserovú operáciu očí aj vy, odborníci našej očnej kliniky vám na základe svojich dlhoročných skúseností ochotne poskytnú svoje rady. Stačí sa objednať na bezplatnú konzultáciu.

Objednajte sa na vyšetrenie alebo na bezplatnú konzultáciu.


Potvrdzujem, že som sa oboznámil s informáciami týkajúcimi sa spracovania osobných údajov vo VESELY Očná Klinika [1].

CESTUJTE
ZADARMO VLAKOM
ZA OSTRÝM ZRAKOM

VIAC INFO  KONTAKT
Cestujte zadarmo vlakom - VESELY Očná Klinika