Detská očná ambulancia

Prevencia - diagnostika - liečba

Detská očná ambulancia

Naši odborníci na detské očné lekárstvo s dlhoročnými skúsenosťami v tomto odbore poskytujú prevenciu, diagnostiku, liečbu detských očných ochorení a odborné poradenstvo. Zrak vašich detí bude u nás v tých najlepších rukách!

CHCEM SA OBJEDNAŤ

Kompletná starostlivosť

o detský zrak už od narodenia

icon box image

Špičkoví odborníci

v detskej oftalmológii na SK

Individuálny prístup

a dosť času pre našich najmenších

Overené postupy

a moderné technológie

V našej všeobecnej detskej ambulancii poskytujeme:

 • Preventívnu starostlivosť
 • Predpis dioptrických okuliarov
 • Meranie očného tlaku
 • Diagnostiku očných ochorení (upchaté slzné kanáliky, zápal spojiviek, pohybové a neurologické poruchy očí, dioptrické chyby, …)
 • Liečbu očných ochorení a poradenstvo súvisiace s ich liečbou

Všetky vyšetrenia a cvičenia v našom detskom centre Veselé očká sú bezbolestné a vyšetrovacie metódy prispôsobujeme individuálnemu veku a stavu každého jedného pacienta. U menších pacientoch, ktorí ešte nevedia čítať, neprebieha odhad a vyšetrenie zrakovej schopnosti za pomoci klasického očného vyšetrenia, ale skôr hravou formou s rôznymi testami, ktoré odhalia, či oči vidia dobre a či správne spolupracujú.

Záleží nám na tom, aby naši najmenší pacienti nepociťovali žiaden strach a aby vyšetrenie prebiehalo v príjemnej atmosfére. Venujeme im preto dostatok času a pozornosti.

Prečo dbať na zrak vašich detí už od narodenia?

Každé dieťa sa narodí so zrakom, ktorý ešte nie je naplno vyvinutý. Zrak sa vyvíja až do 7. roku života.

V prvých týždňoch po narodení sa dieťaťu vyvíja takzvaná zraková fixácia, teda schopnosť upriamovať pohľad a vnímať blízke i vzdialené predmety. Zraková ostrosť je v tomto období vyvinutá na menej než 10%.

Najcitlivejším vývinovým obdobím je prvých šesť mesiacov života, kedy sa dieťaťu zrak vyvíja najrýchlejšie. Počas prvých dvoch rokov dochádza k výraznému vývoju zrakového centra v mozgu.

Medzi tretím a desiatym rokom života sa vývoj zraku spomaľuje a po nástupe puberty ho už viac nemožno ovplyvniť tak, ako v mladšom veku.

Väčšina očných ochorení sa najlepšie a najrýchlejšie lieči práve v detskom veku, ideálne do 7. roku života. Zásadným faktorom, ktorý dokáže ovplyvniť zrak našich najmenších na celý život, je pravidelná preventívna prehliadka, vďaka ktorej dokážeme v tomto senzitívnom období zistiť, či každé štádium vývinu zraku prebieha správne. Pri vyšetrovaní a diagnostike je nesmierne dôležitý individuálny prístup s prihliadnutím na vek malých pacientov.

Vďaka pravidelnej preventívnej prehliadke dokážeme v tomto senzitívnom období zistiť, či každé štádium vývinu zraku prebieha správne. Pri vyšetrovaní a diagnostike je nesmierne dôležitý individuálny prístup s prihliadnutím na vek malých pacientov.

Kedy je správny čas na prvé očné vyšetrenie?

Ak vaše dieťa nemá žiadne prejavy naznačujúce, že s jeho zrakom nie je všetko v poriadku – neškúli, nadmerne neslzí, nemá v očiach hnis, začervenanie či zápal, prvú preventívnu očnú prehliadku odporúčame približne v 2. roku života. V prípade akýchkoľvek ťažkostí ako sú upchaté slzné kanáliky a podobné oftalmologické ťažkosti každého druhu sa však na nás môžete obrátiť kedykoľvek aj v mladšom veku.

Našu ambulanciu môžete so svojim dieťaťom navštíviť aj bez odporúčania od všeobecného lekára.

Preventívne detské očné vyšetrenie

Preventívne očné vyšetrenie je úplne bezbolestné, bezdotykové a dieťa ho môže podstúpiť v akomkoľvek veku.

Súčasťou preventívneho detského očného vyšetrenia býva:...Test zrakovej ostrosti (od 1. roku)
Meranie vnútroočného tlaku
Vyšetrenie škúlenia a tupozrakosti
Vyšetrenie očného pozadia za pomoci rozkvapkania očí

Upozornenie: Kompletné očné vyšetrenie v niektorých prípadoch vyžaduje aj rozkvapkanie očí špeciálnymi očnými kvapkami, čo spôsobí dočasné rozšírenie zreničiek vášho dieťaťa. Vďaka tomu naši odborníci dokážu podrobne skontrolovať aj zadný segment oka. Po rozkvapkaní zreničiek dieťa vidí mierne rozmazane a neostro. Jeho schopnosť čítať je preto obmedzená. Tento stav trvá zväčša pár hodín, maximálne dva dni.

Predpis okuliarov pomocou najmodernejšieho vyšetrenia

Bude vaše dieťa potrebovať dioptrické okuliare? Z vyšetrenia nemusíte mať obavy, sme pripravení aj na tých najmenších pacientov. Pri meraní tzv. refrakčnej chyby (či je dieťa krátkozraké, ďalekozraké alebo trpí astigmatizmom) používame u detí starších než dva mesiace a u ťažko spolupracujúcich pacientov moderný špecializovaný prístroj s názvom binokulárny autorefraktometer. Pomocou neho dokážeme rýchlo, presne a dôkladne diagnostikovať zrakový nedostatok zo vzdialenosti jedného metra a to bez toho, aby sme potrebovali do očí nakvapkať očné kvapky.

Neváhajte a príďte so svojim dieťaťom na toto špecializované očné vyšetrenie. Čím skôr mu bude diagnostikovaná dioptrická chyba, tým úspešnejšia bude jej následná liečba.

Varovné signály, že s dieťaťom treba bezodkladne navštíviť očného lekára

 • Rýchla únava a nedostatočná koncentrácia
 • Trenie a šúchanie si očí
 • Časté žmurkanie a prižmurovanie očí
 • Škúlenie
 • Svetloplachosť
 • Pristupovanie bližšie k predmetom, šikmé držanie hlavičky pri koncentrovanom pozeraní
 • Nešikovnosť, nemotornosť a vrážanie do predmetov
 • Bolesti hlavy
 • Sťažovanie sa na dvojité videnie
 • Problémy pri čítaní a písaní, nechuť k čítaniu
 • Problémy pri maľovaní a vystrihovaní

Bezplatná konzultácia

Pokiaľ hľadáte odborníkov na detské očné lekárstvo, tím nášho centra VESELÉ Očká vám na základe svojich dlhoročných skúseností ochotne pomôže. Stačí sa objednať na čísle  +421 2 3211 4646  alebo vyplnením formulára a my sa Vám ozveme.

Objednajte sa na vyšetrenie alebo na bezplatnú konzultáciu.


Potvrdzujem, že som sa oboznámil s informáciami týkajúcimi sa spracovania osobných údajov vo VESELY Očná Klinika [1].