Pohotovosť: 0901 787 808 (viac info)
BA 02 / 3211 4644 • PP 052 / 3211 351 • KE 0917 702 755 • 052 / 4317 385

Bolesť očí - príznaky a ochorenia

Čo môže signalizovať bolesť očí?

Bolesť očí – príznaky a ochorenia
25. apríla 2018 Admin Veselý

Bolesť očí – príznaky a ochorenia

Mnohí z vás to dobre poznáte. Bolesť oka, rezanie, problémy už len pri obyčajnom žmurknutí alebo pri prižmúrení, keď sa na niečo sústredíte. Keď sa pozriete do zrkadla, vidíte buď červené oči, alebo aspoň červené a podráždené okraje a viečka.

Máte občas bolesti očí s prejavom rezavého pocitu, akoby vám do očí nasypali piesok? Príčin môže byť viacero. Môže sa stať, že v tej chvíli trpíte zápalom oka, niektorej jeho časti, syndrómom suchého oka, máte alergiu či intoleranciu na niečo. Alebo sa môže stať, že máte v oku cudzí drobný predmet alebo teliesko.

Bolesť oka spôsobuje mnoho príčin

Takzvaných moderných civilizačných ochorení je v dnešnej dobe viac a patrí k nim aj syndróm suchého oka. Je to spojené s tým, že trávime oveľa viac času v uzavretom priestore a pri blikajúcich monitoroch. Syndróm suchého oka vzniká práve pre spomínané uzavreté priestory, zotrvávanie v suchom a nevetranom ovzduší, najmä v zimných mesiacoch, keď sa vo vnútri vykuruje a vzduch sa „vysuší“ oveľa skôr ako inokedy. V lete zas očiam škodí pustená klimatizácia a tiež prievan.

Vysušené oko môže viesť aj k zápalom, ktoré sú ďalšou príčinou spôsobujúcou bolesť hlavy a očí. Môžete trpieť zápalom niektorej časti oka, napríklad dúhovky, rohovky či očných spojiviek. Tieto zápaly sú obzvlášť bolestivé. Príčiny môžu byť neinfekčné (suché oči) alebo infekčné – zápaly sú bakteriálne, vírusové alebo plesňové. Bakteriálny zápal sa môže objaviť aj pri nesprávnom používaní kontaktných šošoviek. Tieto zápalové ochorenia oka sú mnohokrát aj sekundárnym príznakom ochorenia horných dýchacích ciest, kedy je telo oslabené a dutiny sú plné.

Bolesti oka spôsobujú aj cudzie telieska v oku, napríklad piesok či dokonca hmyz. Ten sa dokáže niekedy nepríjemne prilepiť na vnútornú časť viečka a ťažko sa odstraňuje. V prípade, že máte v oku padnutý cudzí predmet alebo teliesko a nedokážete si ho vybrať, neváhajte sa obrátiť na očného lekára, ktorý dokáže tento predmet rýchlo a bezbolestne odstrániť a vyšetriť, či je povrch oka nepoškodený. Na doliečenie oka následne slúžia špeciálne očné kvapky.

Ako bojovať s bolesťou očí a hlavy?

Keď teda zacítite v očiach časté alebo nekončiace sa svrbenie alebo dokonca až pálenie, mali by ste navštíviť očného lekára. V lekárni si síce tiež kúpite očné kvapky, ale je lepšie sa dať raz za čas vyšetriť odborníkom a nechať si lekárom poradiť, aké očné kvapky potrebujete. Je ich totiž viacero druhov a ich zloženie sa mení. Na suché oči je dobré mať kvapky s vyšším obsahom tukov, aby suchý a stiahnutý povrch oka vzpružili a vrátili mu elastickosť a normálny vzhľad. Ide najmú o umelé slzy, ktoré oko zvlhčia a pálenie či rezania vás čoskoro prejde.

Pri zápaloch je už návšteva lekára povinnosťou. Potrebujete totiž očné kvapky, ktoré sú buď antibiotiká alebo antivirotiká, prípadne vám lekár predpíše aj mastičku, ktorú si budete nanášať na spodnú časť oka (napríklad pri zápale spojiviek – spojivky sú tá časť oka na pomedzí tkaniva a bielej časti oka).

Bolesti očí spôsobuje alergia alebo intolerancia

Bolesti v oku sa môžu prejaviť aj v dôsledku inej príčiny ako je suché oko či zápaly. Rezanie, bolesť oka pri žmurkaní či pálenie a sčervenanie oka vám môže spôsobiť aj alergická reakcia či intolerancia vášho organizmu na niečo v potravinách alebo veciach, ktoré bežne používate. Najčastejšie to vídať na jar a v lete, ale vyskytnú sa aj jesenné alergie. Jar je však obdobím, kedy všetko kvitne a opeľuje sa, vtedy sa alergici trápia najviac.

Ak nie ste alergik – alebo o tom ešte neviete – vaše oko môže zažívať prvú alergickú reakciu. Ak vám oči puchnú a červenajú a majú všetky vyššie opísané príznaky, objednajte sa u alergológa, nech vám urobí vyšetrenie. Spravidla sa pri tomto vyšetrení nájde príčina vašich ťažkostí a viete sa podľa diagnostikovanej alergie zariadiť, ale sú aj prípady, keď vám lekár nezistí žiadnu alergiu. Vtedy je potrebné vyhľadať odbornú lekársku pomoc u oftalmológa.

Za červeným okom môže byť histamínová intolerancia

Histamínová intolerancia tiež patrí medzi moderné civilizačné ochorenia a organizmus pri nej nemá toľko enzýmov, aby sa mohol zbaviť histamínu pri trávení. Človek, ktorému histamínovú intoleranciu diagnostikujú, sa potom môže rozlúčiť s jedlami ako sú ryby, morské plody, zrelé syry, acidofilné mlieko, kuracie mäso, paradajky či kyslá kapusta.

V ojedinelých prípadoch sa táto intolerancia môže prejaviť aj na očiach – tým, že po požití jedla s priveľkou dávkou histamínu, oko (alebo aj obe oči) sčervená a pacient zažíva rezanie v oku a pálenie akoby išlo o alergickú reakciu, zápal alebo syndróm suchého oka. Táto intolerancia sa ale v mnohých prípadoch odhalí najmä vďaka červeným očiam, kedy človek nevie, prečo má oko podráždené a prečo ho svrbí či reže – až sa po jednotlivých vyšetreniach príde nato, že za všetko môže histamínová intolerancia, ktorú už buď má dlhšie, alebo sa vyvinula len nedávno v dôsledku rôznych príčin (stres, vnútorný zápal atď).

V každom prípade však platí, že by ste sa mali pri akýchkoľvek ťažkostiach najskôr obrátiť na odborníka, ktorý vám na základe dôkladného očného vyšetrenia a následnej diagnostiky naordinuje ďalší postup pri liečbe vašich očných problémov. Niektorými mastičkami alebo kvapkami by ste si totiž mohli viac poškodiť než pomôcť.

 

CHCEM SA OBJEDNAŤ